Evropský parlament vyzval Vatikán, aby "plně podpořil kardinála Zena", a sdělil Svatému stolci, že by měl "posílit své diplomatické úsilí a svůj vliv na čínské úřady".
V rezoluci přijaté 7. července Evropský parlament odsoudil zatčení devadesátiletého bývalého hongkongského biskupa čínskými úřady a vyjádřil požadavek, aby byla všechna obvinění proti němu stažena.
Kardinál Zen byl 24. května obviněn u hongkongského soudu spolu s dalšími čtyřmi významnými prodemokratickými aktivisty, kteří byli všichni správci Fondu humanitární pomoci 612, jenž pomáhal prodemokratickým demonstrantům hradit jejich soudní poplatky.
V nezávazné rezoluci, která byla přijata ve čtvrtek, parlament odsoudil zatčení Zena jako "útok na svobody zaručené hongkongským základním zákonem, včetně svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení".
Rezoluce rovněž ocenila kardinála jako předního zastánce demokracie v Hongkongu a pověřila předsedkyni Evropského parlamentu, maltskou katoličku Robertu Metsolaovou, aby obsah rezoluce sdělila Svatému stolci i dalším institucím.
"Evropský parlament stál, stojí a bude stát na straně Hongkongu. Tento parlament nadále aktivně projevuje solidaritu s hongkongskými demokraty a proti čínskému komunistickému útlaku," uvedl podle listu South China Morning Post vedoucí delegace Evropského parlamentu pro Čínu Reinhard Buetikofer.
Kardinál Zen byl 11. května zatčen hongkongskými úřady a ještě téhož dne byl propuštěn na kauci. Přiznal se k obvinění z neregistrace prodemokratického sdružení.
Den po Zenově zatčení hongkongskými úřady vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin vyjádřil naději, že kardinálovo zatčení nezkomplikuje dialog Svatého stolce s Čínou.
Soudní proces s kardinálem Zenem a dalšími zatčenými má začít 19. září.