Evropský parlament v úterý ve Štrasburku přijal zprávu s názvem "Pronásledování menšin na základě víry nebo náboženství", která byla ostře kritizována Komisí biskupských konferencí Evropské unie (COMECE).
Poslanci zákonodárného orgánu Evropské unie zprávu s názvem "Pronásledování menšin na základě víry nebo náboženství" formálně přijali na plenárním zasedání ve francouzském Štrasburku 3. května.
Křesťanská právní skupina ADF International uvedla, že původní návrh upozorňoval na rozsah protikřesťanského pronásledování ve světě, ale Výbor pro zahraniční věci Evropského parlamentu provedl v textu podstatné změny.
"Pronásledování křesťanů na Blízkém východě a v Africe bylo vypuštěno a všechny zmínky o křesťanech kromě jedné byly vypuštěny," uvedla ADF International. "Zpráva však obsahuje řadu zmínek zdůrazňujících ochranu ateistických, sekulárních nebo humanistických náboženských menšin."
Hlasování proběhlo poté, co Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) namítla, že zpráva považuje právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání a právo na život za "práva druhé kategorie".
Generální sekretář COMECE P. Manuel Enrique Barrios Prieto 3. května prohlásil: "Jakýkoliv pokus podkopat právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání a právo na život prostřednictvím zneužívajících výkladů, které nepřiměřeně omezují jejich legitimní rozsah, nebo je podřídit nově vytvořeným a nekonsenzuálním 'takzvaným lidským právům', včetně potratů, představuje závažné porušení mezinárodního práva, které diskredituje Evropskou unii před mezinárodním společenstvím a před miliony evropských občanů."
Dodal, že text "nepomůže milionům věřících, kteří jsou kvůli své víře obětí pronásledovaní, zejména zranitelným ženám a dívkám, neboť jejich situace bude zastřena a zneviditelněna upřednostněním jiných politických zájmů".
Přijatý text vyjadřuje "hluboké znepokojení nad zneužíváním a instrumentalizací víry nebo náboženství k zavádění diskriminačních politik, zákonů, včetně těch trestních, nebo omezení, které jsou v rozporu s právy LGBTIQ osob, žen a dívek a podkopávají je a omezují přístup k základním službám jako je vzdělávání a zdravotní péče, včetně sexuálních a reprodukčních práv, kriminalizující potraty ve všech případech, kriminalizují cizoložství nebo usnadňují náboženské praktiky, které porušují lidská práva“.
Adina Portaru, vrchní poradkyně ADF International v belgickém Bruselu, argumentovala, že text podkopává roli vyslance EU pro náboženskou svobodu, jehož pozice se uprázdnila v září 2021.
Přijatá zpráva vyzývá k "transparentnímu a komplexnímu posouzení účinnosti a přidané hodnoty funkce zvláštního vyslance". Dodává, že vyslanec by se měl zaměřit také na "práva na nevíru, odpadlictví a zastávání ateistických názorů a zároveň věnovat pozornost situaci ohrožených nevěřících".
Portaru uvedla: "Litujeme, že zpráva nevyzývá Evropskou komisi, aby podnikla všechny potřebné kroky ke jmenování nového zvláštního vyslance...Zvláštní vyslanec sehrál klíčovou roli při objasňování hrůz náboženského pronásledování na evropské úrovni. Díky této úloze se podařilo vytvořit povědomí o některých nejhorších a nejtrvalejších případech porušování základních práv na celém světě a pomoci zaměřit úsilí EU na boj proti nim."
"EU by měla nejen pokračovat, ale i zintenzivnit úsilí o ochranu svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení na celém světě. Opětovné obsazení funkce zvláštního vyslance pro prosazování svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení mimo EU je nyní potřebnější než kdy jindy."
Evropský parlament byl v usnesení o Afghánistánu přijatém v září 2021 obviněn z ignorování těžké situace tamější křesťanské menšiny. Také čelil kritice katolíků za svou podporu potratů. V červnu 2021 europoslanci svými hlasy podpořili zprávu, která tento zákrok popisuje jako "základní zdravotní péči" a snaží se redefinovat výhradu svědomí jakožto "odepření lékařské péče".