U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí násilných činů páchaných z důvodu náboženského vyznání nebo přesvědčení (22. srpna) varoval evropský dozorčí orgán před závažným protikřesťanským násilím v Evropě a vyzval vlády, aby chránily zejména ty, kteří konvertovali z islámské víry.
Observatoř pro nesnášenlivost a diskriminaci křesťanů v Evropě (OIDAC Europe) se sídlem ve Vídni zaznamenala nárůst počtu trestných činů z nenávisti vůči křesťanům o 44 %.
Ačkoli podle výroční zprávy OIDAC Europe 2022/23 se většina ze 749 případů protikřesťanských trestných činů z nenávisti týkala vandalismu nebo žhářství, organizace zaznamenala výrazný nárůst násilných útoků proti jednotlivcům.
Výkonná ředitelka OIDAC Europe Anja Hoffmannová uvedla, že rostoucí hrozby vůči křesťanům v zemích Evropy jsou alarmující a neměly by být přehlíženy, informovala německojazyčná zpravodajská agentura CNA Deutsch.
Od začátku roku 2024 zdokumentovala organizace OIDAC Europe 25 případů násilí, výhrůžek a pokusů o vraždu křesťanů ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Itálii, Německu, Rakousku, Polsku a Srbsku.
V některých případech byly napadeny celé komunity. V červnu letošního roku došlo k útoku na shromáždění adventistů sedmého dne v Dijonu během bohoslužby. Útok slzným plynem vyvolal paniku a zanechal devět zraněných, uvádí se v prohlášení organizace.
Hoffmannová také zdůraznila potřebu chránit a podporovat křesťanské konvertity od islámu, kteří jsou považováni za odpadlíky.
Organizace uvedla případ muže, který byl odsouzen na doživotí za pokus o vraždu Džaveda Núrího, muslima, který konvertoval ke křesťanství. Podle žalobce odsouzený považoval Nouriho za odpadlíka, a tedy za někoho, kdo si zaslouží smrt.
Hoffmannová vyzvala evropské vlády, aby jednaly: Právo na konverzi je základním prvkem náboženské svobody. Evropské vlády proto musí udělat vše, co je v jejich silách, aby ochránily zejména křesťanské konvertity s muslimským původem, kteří jsou vystaveni vysokému riziku.
Německá biskupská konference v tiskové zprávě z 22. srpna vyjádřila politování nad neustálým nárůstem násilí vůči křesťanům a lidem jiného vyznání.
Biskup Bertram Meier z bavorského Augsburgu, předseda Komise německých biskupů pro univerzální církev, uvedl, že vlády a náboženská společenství musí převzít více odpovědnosti a spolupracovat na omezení nárůstu náboženského násilí.
Všechny státy mají odpovědnost za potírání porušování lidských práv, a tedy i náboženské svobody. Tam, kde se tak neděje nebo kde stát sám tato práva napadá, není daleko k diskriminaci a nakonec i k násilí, zejména vůči náboženským menšinám, zdůraznil Meier.
Mezinárodní den památky obětí násilných činů páchaných z důvodu náboženského vyznání nebo přesvědčení byl ustanoven Valným shromážděním OSN v roce 2019.
Zdroj: CNA