Euro 2024: Biskupové vyzdvihují víru trenéra vítězného španělského fotbalového týmu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 7. 2024, 10.59

Po nedělním vítězství Španělska nad Anglií (2:1), které znamenalo čtvrtý titul mistra Evropy, poblahopřálo několik španělských biskupů národnímu fotbalovému týmu a vyzdvihlo katolickou víru jeho trenéra Luise de la Fuenteho.

image:Image 60/source/orig/59313_ucl.jpeg
Wikimedia

Sevillský arcibiskup José Ángel Saiz Meneses poblahopřál národnímu týmu k vítězství v nedělním finále v Berlíně a poznamenal, že reprezentační trenér je hluboce věřící člověk, který se nebojí veřejně projevovat svou víru a oddanost Kristu. Podle arcibiskupa uměl předávat víru, pokoru, důležitost týmové práce nad individualitou, ducha nasazení, úsilí a důvěry.

Také biskup z Orihuela-Alicante José Ignacio Munilla připomněl trenérův hluboký vztah k víře, když se ho jeden novinář zeptal, jakou roli bude hrát Bůh ve finálovém zápase. De la Fuente tehdy v odpovědi zdůraznil, že víra je něco osobního a vysvětlil svůj postoj: "Jsem svobodný a mohu si vybrat, co mám podle svého přesvědčení dělat, na základě své inteligence a svých zkušeností, které mě vedou k víře v Boha a dávají mi velkou jistotu a sílu."

Toto veřejné vyznání víry vedlo biskupa k tomu, aby připomněl slova Lea Messiho po vítězství na mistrovství světa ve fotbale, který přiznal: "Já jsem nic neudělal, to Bůh mě přiměl hrát takhle."

V souvislosti s oběma svědectvími víry biskup Munilla dodal: "Jak si nepřipomenout Ježíšova slova: "Ke každému, kdo se ke mně přizná před lidmi, i já se přiznám před svým Otcem  (Mt 10,32)"."

Biskup z Vitorie Juan Carlos Elizalde poblahopřál španělskému týmu spolu s vítězem tenisového turnaje ve Wimbledonu Carlosem Alcarazem a popřál jim, aby je mnoho mladých lidí následovalo ve využívání volného času pro sport, týmovou práci, zdravou soutěživost a snahu o zlepšování se a poděkoval jim za nezapomenutelné odpoledne.

Další katolické aspekty španělského týmu

Mezi hráči, kteří tvoří vítěznou španělskou fotbalovou reprezentaci, je dlouholetý veterán Jesús Navas (38 let), jehož rodinné spojení s vírou je známé. V roce 2010, kdy se španělská fotbalová reprezentace stala mistrem světa, měl Navas na kopačkách napsáno "Bůh je láska".

Mezi nejmladšími hráči, které si trenér De la Fuente vybral, je Nico Williams, jehož rodiče pocházející z Ghany přišli do Španělska v roce 1994 poté, co přešli Saharu a podařilo se jim nepozorovaně dostat do Melilly, španělské enklávy na pobřeží Středozemního moře. Jeho matka tehdy čekala bratra Iñakiho, rovněž fotbalistu. Nakonec byli posláni do Bilbaa v severním Španělsku, kde jim charita pomohla usadit se a kde se narodil nejstarší z bratrů Williamsových, oba hráči Athletic Clubu Bilbao.

Podle Iñakiho Mardonese, dobrovolníka, který s nimi měl od počátku nejbližší vztah, Williamsovi žili svou víru velmi intenzivně. Rodiče v ní děti od malička vychovávali, poskytli jim křest a svaté přijímání a láska k víře je stále provází v životě.

Zdroj: CNA

Církev a společnost