Apoštolský nuncius ve Spojených státech, kardinál Christophe Pierre ve čtvrtek při zahájení Národního eucharistického kongresu v Indianapolis vyzval věřící, aby šli nad rámec praktik spojených s eucharistií, aby si vážili svého vztahu s Kristem, a aby se naučili jinak přistupovat k bližnímu tím, že ho přijmou v jeho různorodosti.
“Eucharistie je nesmírným darem pro jednotu církve a je zdrojem její soudržnosti,“ řekl kardinál Christophe Pierre, apoštolský nuncius ve Spojených státech amerických, při zahájení desátého Národního eucharistického kongresu, který začal ve středu 17. července v Indianapolis a skončí v neděli. "Jsem zde jako osobní zástupce Svatého otce ve Spojených státech. Moje přítomnost jako taková je vyjádřením papežovy duchovní blízkosti k vám a jeho jednoty s vámi a s touto zemí,“ řekl kardinál, který během kongresu požádal o modlitby za to, aby americká církev rostla v jednom duchu, a aby byla plodnější v církevním poslání.
K dosažení této jednoty je podle kardinála Pierra užitečné položit si otázku: "Co je to eucharistická obnova?“. A možná ještě příměji: "Jak poznáme, že prožíváme eucharistickou obnovu?“. Vysvětlil, že skutečná eucharistická obnova, i když je vždy doprovázena svátostnou zbožností, jako je adorace, žehnání, katecheze a procesí, musí přesahovat rámec zbožných praktik.
Skutečná obnova znamená vidět Krista v druhých, ne jen ve vlastní rodině, přátelích a společenstvích. Skutečné oživení znamená vidět Krista i v těch, od nichž se cítíme být odděleni, ať už rasově nebo třídně, nebo v těch, kteří zpochybňují náš vlastní způsob myšlení nebo kteří smýšlejí jinak než my. "Když se s takovými lidmi setkáváme,“ řekl kardinál Pierre, "Kristus je přítomen, aby byl mostem, který spojuje všechny národy, jež jsou dětmi téhož nebeského Otce a jsou povolány ke stejnému věčnému údělu."
"Větší úsilí o stavění mostů jednoty je znamením skutečné eucharistické obnovy," pokračoval nuncius a upřesnil, že když slavíme eucharistii, vnímáme Ježíše, který postavil první most tím, že se stal člověkem, i když od něj bylo lidstvo odděleno. Proto víra v jeho skutečnou přítomnost neznamená pouze věřit, že Ježíš je přítomen ve svátosti pod podobou chleba a vína, ale také ve shromáždění jeho věřícího lidu a v těch, kteří se s ním obávají spojit kvůli zranění, strachu nebo hříchu.
Kardinál Pierre také poznamenal, že adorace je zásadní pro vztah člověka s Kristem a je důležité ji chápat právě jako vztah: nevnímat Nejsvětější svátost pouze jako předmět, který je třeba obdivovat, ale navázat vztah s Ježíšem přítomném v eucharistii, a tak se učit navazovat vztahy i s ostatními způsobem, který uctívá Boží přítomnost v nich. "To znamená žít opravdový eucharistický život. Adorace se přelévá do našeho každodenního života: do našich vztahů s druhými, do našeho způsobu vnímání druhých. Když skutečně žijeme eucharistií, nezůstáváme tím, čím jsme byli,“ zdůraznil kardinál.
Nakonec kardinál Pierre upozornil, že problémy evangelizačního poslání - včetně otázek spojených s rozvojem modernity, naučit se milovat jinak smýšlející, překonávat rozdělení, reagovat na utrpení - nelze vyřešit vlastními silami, ale pouze Boží mocí. A na závěr své promluvy všechny vyzval, aby se modlili za skutečnou eucharistickou obnovu, aby se nám otevřely oči a naučili jsme se myslet jinak. Protože eucharistické probuzení musí vést k "pastoračnímu obrácení“, musíme prosit Pána, aby nám odkryl místa vzdoru, nechat se jím vést, abychom se "stali skutečnými apoštoly jeho království“.
Zdroj: Vatican News, italská sekce