Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Eucharistické misionářství: Synodální cesta v Singapuru

Autor: Paolo Affatato Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 12. 2022, 16.18
TiskTisk

Katolíci v městském státě Singapur nezůstávají zavření v pevnosti. Láska k Bohu a církvi, která je v srdci synodního shromáždění, se promítá do obnoveného misijního úsilí, zejména po skončení omezení, která přinesla pandemie.

image:Image 21/source/orig/20302_17823_0_844.jpeg
V singapurské arcidiecézi, která zahrnuje celý ostrov, žije přibližně 360 000 katolíků v mnohonáboženském a mnohonárodnostním státě s odhadovaným počtem 5,6 milionu obyvatel, převážně etnických Číňanů (a buddhistických věřících), vedle etnických Malajců, kteří vyznávají islám. V tomto kontextu "nám Duch svatý skrze papeže Františka a synodu dává milost nové příležitosti k obnově církve, posiluje nás všechny pokřtěné a činí z nás autentické evangelizátory, věřící s misionářskou mentalitou," řekl kardinál arcibiskup Singapuru William Seng Chye Goh na závěr setkání, kterého se zúčastnilo šest set zástupců farností, organizací a řeholních řádů. Delegáti uvedli, že se hodně naučili nasloucháním členům shromáždění a stále více chápou potřeby a výzvy komunity, které přesahují hranice a zájmy farnosti, jejich služby nebo organizace, ke které patří.

"Věřící projevili hlubokou lásku k církvi jako Kristově nevěstě. Navzdory všem nedokonalostem a slabostem, které postihují všechny, duchovní i laiky, slabé hříšníky, existuje společná touha," poznamenal Goh, "být spoluzodpovědnými za církev jako členové Kristova těla. Toho jsou si plně vědomi jak představení, tak všichni pokřtění. Přítomní sdíleli s arcibiskupem odpovědnost a obnovili své křestní sliby a povolání být kněžími, králi a proroky jako "pokřtění a vyslaní".

Estella Youngová z řádu dominikánských laiků v Singapuru poznamenala: "Po dvou letech pandemické izolace bylo úžasné navázat kontakt s tolika bratry a sestrami. Duch svatý byl skutečně přítomen v našich intenzivních diskusích, když jsme si navzájem naslouchali. Tato setkání nám pomohla lépe poznat duchovní potřeby naší společnosti a rozpoznat, jak být autentickými misionáři Božího slova." A James Chen, laik z téže organizace: "Duch svatý mi dal milost vcítit se do církve a jejího volání po lásce k lidem. Když svatý Dominik kázal se srdcem plným lásky k Božímu lidu, uvědomil jsem si, že hlásání víry je spíše hlásáním lásky k Bohu a jeho lidu než pouhým hlásáním proti herezím."

Iniciativou, která plasticky ztvárňuje misijní myšlenku církve, která putuje a přináší Boží lásku do ulic světa, je slavení eucharistie v kancelářích, obchodech, nákupních centrech a úřadech v Singapuru ve všední dny v době oběda: jedná se o "eucharistickou misii", kterou se arcidiecéze rozhodla obnovit praxi přerušenou pandemií. Jak vysvětluje otec Terence Pereira, duchovní ředitel Katolické modlitební společnosti (CPS), která tuto iniciativu podporuje, pro deník L'Osservatore Romano je polední přestávka pro mnoho pracovníků časem, kdy se mohou občerstvit na těle, ale také nasytit ducha a vydat svědectví víry. Tato myšlenka se setkala s mnoha příznivými ohlasy a výbornými výsledky: na mnoha místech, jako je Raffles Centre, Suntec Convention Center, hotel Hyatt, budova Medical Alumni Association, se při eucharistické slavnosti schází mnoho věřících, ale i zvědavců či zájemců o katolickou víru.

Podle otce Terence "by pro věřící neměla být únava nebo strach překážkou každodenního slavení eucharistie, která je zdrojem milosti a duchovní síly. Mše svatá poskytuje útěchu lidem vystresovaným těžkou prací a prožívají ji v atmosféře modlitby a klidu, daleko od každodenního shonu." A dodává: "Pro nás všechny je to skutečné setkání s Kristem a způsob evangelizace, abychom mohli přinášet jeho poselství lásky bližním." Podle dobrovolnice CPS Vanessy Loke je "účast na mši v době oběda dobrým cvičením, jak začlenit živou Boží přítomnost do každodenního života. Čerpání ze zdroje milosti, kterým je eucharistie, přináší duchovní pohodu, která se odráží na mentální, psychologické a vztahové úrovni".

Podle otce redemptoristy Gina Henriquese, jednoho z kněží, kteří se dali k dispozici pro sloužení mše na pracovišti, "úzkost, zášť, pomluvy, frustrace jinak zachvacují každodenní život, zejména na pracovišti. Eucharistie, zdroj duchovního uzdravení, je neustále potřebná. Jedná se o skutečnou iniciativu, která dává smysl 'vycházející církvi', jak nabádá papež František."

Focusy

Synoda 2021–2024

Mohlo by vás zajímat

image:Image Mystika a erós
Mystika a erós Anselm Grün, Gerhard Riedl
Cena: 223 Kč
image:Image Slova potěšení a povzbuzení
Slova potěšení a povzbuzení Jaro Křivohlavý
Cena: 268 Kč
image:Image Usmíření - mír IV.
Usmíření - mír IV. František Mráček
Cena: 59 Kč
image:Image Žít s moudrostí včel + Víno, dar nebe i země + Do hlubin rybářovy duše
Žít s moudrostí včel + Víno, dar nebe i země + Do hlubin rybářovy duše Karel Sládek
Cena: 231 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou