Emeritní papež Benedikt XVI. oceňuje dlouhodobý pozitivní dopad II. vatikánského koncilu na církev. "Pozitivní síla" katolického reformního projektu se "pomalu stává viditelnou," napsal 95letý emeritní papež v pozdravu teologickému kongresu v USA.
Joseph Ratzinger se jako mladý teolog účastnil Druhého vatikánského koncilu (1962-1965), který byl zahájen před 60 lety. Když papež Jan XXIII. nečekaně vyhlásil koncil, "existovalo mnoho pochybností, zda má smysl, ba zda je vůbec možné, uspořádat poznatky a otázky do souhrnného koncilního prohlášení a dát tak církvi směr její další cesty," píše emeritní papež. Teprve později se ukázalo, že nový koncil je "nejen užitečný, ale i nezbytný".
Benedikt pojmenoval dvě základní otázky, které nově vyvstaly: otázku "teologie [různých] náboženství" a otázku vztahu mezi vírou a rozumem. "Oba problémy se v této podobě ještě nedaly předem vyřešit. To vysvětluje, proč Druhý vatikánský koncil zpočátku vypadal, že církev spíše zneklidní a otřese, než aby jí dal novou jasnost pro její poslání," napsal emeritní papež. Mezitím se však "stále jasněji ukázala potřeba nově formulovat otázku povahy a poslání církve. Tímto způsobem se pomalu stává zřetelnou pozitivní síla koncilu."
Teprve koncil učinil z otázky církve ve světě "skutečně hlavní téma", poznamenal Benedikt XVI. ve svém anglicky psaném dopise, který vatikánská nadace "Joseph Ratzinger Benedikt XVI." zveřejnila tuto sobotu na svých internetových stránkách. Dopis ze 7. října je adresován rektorovi Františkánské univerzity ve Steubenville v Ohiu, která v současné době pořádá konferenci o ekleziologii Josepha Ratzingera. Ředitel nadace a bývalý vatikánský mluvčí Federico Lombardi SJ přečetl papežův dopis na úvod této konference.