V dvouhodinovém rozhovoru pro pořad The Daily Wire+, který během několika hodin získal přes 18 milionů zhlédnutí, hovořil Elon Musk s renomovaným americkým psychologem Jordanem Petersonem o umělé inteligenci, křesťanství a o osobní zkušenosti s transgenderovým dítětem.
Jeden z nejsilnějších momentů rozhovoru nastal, když Musk hovořil o svém transgenderovém dítěti Xavierovi, které se nyní identifikuje jako žena.
Musk vehementně kritizoval tzv. gender affirming care (postoj, kdy je dítě podporováno k tomu, aby si samo vybralo svůj gender), označil jej za "zlo" a v této souvislosti mluvil o "sterilizaci a mrzačení dětí".
Vyprávěl o své vlastní zkušenosti a vyjádřil se, jak se cítil podveden, když podepisoval dokumenty při tranzici svého dítěte, které čelilo sebevražedným pokusům, které ještě podnítila pandemie Covid-19.
"Byl jsem oklamán. Nevysvětlili mi, že léky blokující pubertu jsou ve skutečnosti sterilizační léky. V podstatě jsem přišel o své dítě. Ne nadarmo se tomu říká 'deadnaming' - protože vaše dítě je mrtvé. Moje dítě, Xavier, je mrtvé, zabil ho virus progresivního myšlení," prohlásil Musk a rozpoutal tak bouři diskusí na sociálních sítích.
Pokud jde o náboženství, Musk, ačkoli se označuje za nenábožensky založeného, vyjádřil úctu ke křesťanským zásadám. "Myslím, že Ježíšovo učení je dobré a moudré," konstatoval a zdůraznil význam odpuštění. "Postoj odpuštění je zásadní. Pokud neodpustíte, každý skončí slepý. Proto jsem velkým zastáncem křesťanských zásad," dodal a sám sebe označil za "kulturního křesťana".
V rozhovoru se také hovořilo o nebezpečí umělé inteligence, což je téma, ke kterému se Musk vyjadřuje poměrně často. Promluvil o svých obavách, které vyvolal rozhovor s bývalým generálním ředitelem společnosti Google Larrym Pagem. "Nazval mě spekulantem. Jsem spekulant, který hájí lidi před stroji. Larryho názor je, že všichni nahrajeme svou mysl do počítačů a staneme se roboty," vysvětlil Musk. "Je šílené nebýt prolidský. Pokud v týmu lidí nebudou lidé, kdo v něm bude? To byla poslední kapka. Uvědomil jsem si, že potřebujeme novou společnost zabývající se umělou inteligencí, která by byla protiváhou Googlu," uzavřel a zdůraznil, že je důležité vyvažovat technologický pokrok se zachováním lidskosti. Rozhovor mezi Muskem a Petersonem vzbudil široký ohlas, a to nejen pro důkladné prozkoumání těchto významných otázek, ale také pro Muskův nefiltrovaný přístup k osobním a kontroverzním tématům. Musk poskytl mnohostranný pohled, který podnítil rozsáhlou debatu a zamyšlení - od jeho postoje k genderové identitě až po úvahy o umělé inteligenci a křesťanství.
Zdroj: Zenit