Letošní týden modliteb za jednotu křesťanů provází motto: “Viděli jsme jeho hvězdu na východě a přišli jsme se mu poklonit”. Jak říká birminghamský arcibiskup Bernard Longley pro Vatikánský rozhlas, tato slova nám připomínají křesťany z Blízkého východu, kteří v posledních letech hojně emigrovali na Západ a oživují naše křesťanské komunity. A spoluautorka témat ekumenického týdne, sestra Émilie, dodává: Naším orientačním bodem je Kristus.
Arcibiskup Longley je spolupředsedou mezinárodní komise pro teologický dialog mezi katolíky a anglikány (ARCIC). Přiznává, že cesta k jednotě je ještě dlouhá a objevují se nová rozdělení. Povzbuzuje nicméně, abychom nepřehlíželi to, čeho bylo v ekumenických vztazích dosaženo.
"Myslím, že tento každoroční Týden modliteb je velmi důležitý. Je to totiž iniciativa, která je velmi hluboce zakořeněná v našem povědomí a má své stálé místo v kalendáři všech našich církví. K modlitbě se musíme rok co rok znovu a znovu vracet. Všechno, co v tomto týdnu děláme, totiž podrobujeme Kristovu soudu a zároveň prosíme Pána o Ducha svatého, aby nás vedl k jednotě."
“Kristus je světlem pro Blízký východ. Ukazuje cestu a osvětluje temnotu, v níž se dnes lidé v tomto regionu nacházejí," vysvětluje motto letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů sestra Émilie Tannous. Jak jsme již připomínali, výběrem tématu a přípravou úvah pro tento ekumenický týden byli pověřeni křesťané Blízkého východu. Katolickou církev v tomto úkolu zastupovala sestra Émilie.
V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas zdůraznila, že pro křesťany v tomto regionu je dnes zásadní, aby zůstali věrní svému poslání. To se musí projevit jak v předávání víry novým generacím, tak v působení na společnost. “Nejsme zbytek křesťanů odsouzených k zániku, ale kvas, který má proměnit svět, jak nám přikázal Ježíš," říká maronitská řeholnice. Jak dodává, právě to rozhodlo o výběru tématu Týdne modliteb za jednotu křesťanů, které připomíná hvězdu vedoucí mudrce:
"Pro křesťany byla hvězda vždy symbolem Boží přítomnosti mezi jeho lidem. To platí i pro současnou situaci, v níž se nacházejí křesťané na Blízkém východě. Potýkáme se s mnoha různými problémy. Nejde jen o Covid-19 nebo ekonomickou krizi, ale také o zástupné války, které ničí celé společnosti. Panuje chaos a temnota, ztratili jsme orientaci a orientační body. Celé národy jsou rozptýleny kvůli migraci, jsme vyhnanci a uprchlíci po celém světě. Uprostřed této temnoty a beznaděje jsme proto považovali za potřebné mluvit o hvězdě, abychom si připomněli, že Ježíš Kristus zůstává pro nás i pro celý svět světlem, kterého se můžeme držet. On je tím, kdo nás povede a vyvede z této temnoty, abychom mohli žít v míru, úctě a důstojnosti. Proto je symbolika hvězdy tak důležitá."