Přinášíme duchovní zamyšlení k evangeliu z 5. neděle postní, které připravili bohoslovci z Papežské koleje Nepomucenum v Římě.
V evangelijním úryvku z dnešní neděle se na třech místech vyskytuje slovo „hodina“, které má hluboký symbolický význam. Evokuje nám důležitost a odhodlanost ke klíčovým událostem v Ježíšově životě: blížícímu se utrpení, smrti a slavnému vzkříšení. Tato „hodina“ označuje vrchol jeho pozemského působení a také naplnění Otcovy vůle.
Když hovoříme o „hodině“ příchodu Syna člověka, sv. Augustin ji chápe jako nezrušitelnou a osudovou, protože se v ní naplňuje Boží záměr spásy lidstva.
Ježíš je připraven na svoji „hodinu“, která je blízko a chápe ji jako rozhodující moment, kdy bude vykoupení všeho lidstva uskutečněno. Zároveň však ale zdůrazňuje, že tato jeho „hodina“ bude znamenat i vítězství nad smrtí a temnotou.
Když Ježíš hovoří o „hodině“ oslavy Syna člověka, ukazuje na věčný význam svého spasitelného poslání a příchodu na tento svět. Jeho „hodina“ neznamená jen utrpení a smrt, ale rovněž také vítězství a slávu, kterou mu připravil Otec.
Pro učedníky toto slovo „hodina“ představuje výzvu k porozumění Božímu plánu spásy a připravenosti k následování Ježíše až do konce.
Celkově by se tedy dalo říct, že slovo „hodina“ v úryvku evangelia 5.neděle postní vybízí k zamyšlení nad našim vlastním postojem k Božímu plánu spásy.
Pojďme se tedy zamyslet, jak jsme se v klíčových momentech našeho života zachovali anebo zachováme, až přijde naše hodina?
Připravili bohoslovci z Papežské koleje Nepomucenum