Duchovní impulz k 5. neděli postní: Jsme připraveni, až přijde naše hodina?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace17. 3. 2024, 7.48

Přinášíme duchovní zamyšlení k evangeliu z 5. neděle postní, které připravili bohoslovci z Papežské koleje Nepomucenum v Římě.

image:Image 54/source/orig/53159_pokojvsrdci24022024-7.jpeg
Foto: Ondřej Soukup, Člověk a Víra

V evangelijním úryvku z dnešní neděle se na třech místech vyskytuje slovo „hodina“, které má hluboký symbolický význam. Evokuje nám důležitost a odhodlanost ke klíčovým událostem v Ježíšově životě: blížícímu se utrpení, smrti a slavnému vzkříšení. Tato „hodina“ označuje vrchol jeho pozemského působení a také naplnění Otcovy vůle.

Když hovoříme o „hodině“ příchodu Syna člověka, sv. Augustin ji chápe jako nezrušitelnou a osudovou, protože se v ní naplňuje Boží záměr spásy lidstva.

Ježíš je připraven na svoji „hodinu“, která je blízko a chápe ji jako rozhodující moment, kdy bude vykoupení všeho lidstva uskutečněno. Zároveň však ale zdůrazňuje, že tato jeho „hodina“ bude znamenat i vítězství nad smrtí a temnotou.

Když Ježíš hovoří o „hodině“ oslavy Syna člověka, ukazuje na věčný význam svého spasitelného poslání a příchodu na tento svět. Jeho „hodina“ neznamená jen utrpení a smrt, ale rovněž také vítězství a slávu, kterou mu připravil Otec.

Pro učedníky toto slovo „hodina“ představuje výzvu k porozumění Božímu plánu spásy a připravenosti k následování Ježíše až do konce.

Celkově by se tedy dalo říct, že slovo „hodina“ v úryvku evangelia 5.neděle postní vybízí k zamyšlení nad našim vlastním postojem k Božímu plánu spásy.

Pojďme se tedy zamyslet, jak jsme se v klíčových momentech našeho života zachovali anebo zachováme, až přijde naše hodina?

Připravili bohoslovci z Papežské koleje Nepomucenum

Půst a Velikonoce Život z víry

image:Image Ježíšova křížová cesta (NZ)
Ježíšova křížová cesta (NZ) Monica Arnold