Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace11. 10. 2024, 17.21

Tématem Světového dne misií, který letos připadá na neděli 20. října, je citát z Matoušova evangelia "Jděte a pozvěte na hostinu všechny!" (srov. Mt 22,9). Níže přinášíme list národního ředitele Papežských misijních děl Leoše Habrštáta.

image:Image 64/source/orig/63085_44314_0_image.jpg
Papežská misijní díla

Jděte a pozvěte na hostinu všechny! (srov. Mt 22,9) to je letošní téma Světového dne misií, u nás známého pod názvem Misijní neděle. Ta je pozváním i novou příležitostí k oživení našeho misijního postoje, který se projeví podporou misionářů v dalekých zemích, i naším zapojením do misie v Českých zemích. Z misijního poslání církve nikdo není vyloučen a Pán od nás všech očekává, že se odvážíme vydat tam, kde chybí naděje a důstojnost, tam, kde lidé žijí bez radosti z evangelia. Během Misijní neděle se všichni společně modlí a finančně přispívají do světového fondu solidarity, ze kterého jsou podporovány projekty na pomoc potřebným a mladým církvím ve všech kontinentech skrze projekty Papežského misijního díla šíření víry.

Využívám této příležitosti, abych Vám upřímně poděkoval za modlitby a veškerou podporu papežských misií v loňském roce. Jsem opravdu hrdý na dárce z České republiky. Díky Vaší štědrosti jsme poskytli pomoc chudým lidem v šesti zemích tří kontinentů částkou více než 18,1 milionů korun. Pomáháme tak v Zambii, Malawi, Ugandě, Bangladéši, Srí Lance a Papui Nové Guinei s pastoračními a edukačními projekty. Podporujeme katechisty, provoz křesťanských rádií, stavby a opravy kostelů a kaplí. Pomáháme lidem zlepšovat životní podmínky. Podporou řeholních kongregací a diecézních organizací podáváme pomocnou ruku všem potřebným.

Papež František vybral letošní téma s důrazem na tři slova: jděte, pozvěte, všechny. Je to apel na naši neutuchající činnost, s kterou máme jít do svého okolí s naléhavým pozváním, ale také s velkou úctou a laskavostí. „Poslání přinášet evangelium každému stvoření musí nutně mít stejný styl jako má ten, koho hlásáme. Ať tak učedníci-misionáři činí radostně, velkodušně a s vlídností, která je ovocem Ducha Svatého v nich, bez nátlaku, donucování a proselytismu, vždy s blízkostí, soucitem a něhou, které odrážejí Boží způsob bytí a jednání“. Třetí slovo se týká příjemců pozvání. Všichni znamená, že z tohoto pozvání není nikdo vyloučen. „Kristovi učedníci-misionáři mají vždy na srdci starost o všechny lidi v jakémkoli sociálním nebo morálním postavení. Je třeba pouze říci „ano“ tomuto bezplatnému božskému daru, přijmout ho a nechat se jím proměnit.“ Říká papež František v poselství k tomuto dni.

Prosme i dnes o Mariinu mateřskou přímluvu za evangelizační poslání Kristových učedníků. S radostí a péčí naší Matky, se silou něhy a lásky, kráčejme a přinášejme všem pozvání Krále Spasitele.

Svatá Maria, Hvězdo evangelizace, oroduj za nás!

Ze srdce Vám i Vašim blízkým žehná

jáhen Leoš Halbrštát, národní ředitel Papežských misijních děl v České republice

Život z víry

image:Image Otče, odpouštím vám