Vatikán. Otec Hyacinthe Destivelle z Papežské rady pro jednotu křesťanů, které se zabývá rovněž dialogem s judaismem, informuje o novém vatikánském dokumentu mapujícím ekumenické vztahy za pandemie. V rozhovoru pro portál Vatican News zároveň přibližuje založení ceny Jana Pavla II. za katolicko-židovská studia.
Ačkoli pandemie poznamenala všechny oblasti církevního života, včetně ekumenismu, zavdala rovněž paradoxně podnět k novým ekumenickým setkáním, byť většinou virtuálním, a iniciativám, popisuje dominikán Destivelle. Papežská rada požádala biskupské konference po celém světě, aby spolupracovaly na šetření o ekumenických vztazích v pandemických časech. Z osmdesáti osmi odpovědí vznikl dokument nazvaný „Ekumenismus v době pandemie: od krize k příležitosti“, který Papežská rada přestaví v tomto týdnu v Římě (20.1.) za přítomnosti generálního tajemníka Ekumenické rady církví, pastora Ioana Saucy.
Za pandemie nepolevil ani dialog katolické církve s judaismem, který od roku 1974 rozvíjí Komise pro vztahy s judaismem v rámci zmíněné papežské rady. Tato komise již zveřejnila čtyři základní dokumenty, z nichž poslední, z roku 2015, se zabývá neodvolatelností Božích darů a povolání a upozorňuje na nutnost rozvoje teologických studií ve vztahu s judaismem. V souvislosti s každoročním Dnem dialogu mezi katolíky a Židy, který 17. ledna slaví italská církev, byla včera v Římě poprvé udělena cena Jana Pavla II. za katolicko-židovská studia, kterou založilo Centrum Jana Pavla II. pro mezináboženský dialog společně s Institutem ekumenických studií při Papežské univerzitě Angelicum. Kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, toto ocenění předal mladému knězi z USA.