Jsou to již dobré tři desítky let zpátky, co svatý Martin ještě respektoval pranostiky, nezapomínal včas obracet kalendář a pravidelně kolem svého svátku přiklusával na bílém oři. V posledních dekádách je však sníh ve městech spíše nedostatkovým zbožím. Svatý Martin přiklopýtává na hnědáku, nebo asi chodí pěšky. Tváře se nám červenají spíše od svatomartinského vína, než mrazivého vzduchu a padajících sněhových vloček. Přesto by byla škoda na tohoto (ne)známého světce jen kvůli nedostatku sněhu zcela zanevřít, nebo se nepokusit objevit poklad, který je ukrytý v příhodách z jeho života.
Ty jsou plné touhy po následování Boží vůle, po míru mezi lidmi a úctě k Bohu i ke všemu stvoření. V knize Petra Jankovce Svatý Martin k nám promlouvá světec sám – jako voják, poustevník a biskup. Vypráví poutavě o svém dobrodružném životě plném překvapivých zvratů a nabízí více i méně známé příhody, mnoho moudrých myšlenek a inspirací k zamyšlení i modlitbě.
Čtenářka Iveta Dvořáková shrnula situaci okolo svatého Martina skvěle:
“Pranostiku o svatém Martinovi, který každým rokem přijíždí 11. listopadu na bílém koni známe asi všichni. Těšíme se na upečenou husičku a sklenku prvního svatomartinského vína a vyhlížíme první sníh. Ale ruku na srdce, kdo z nás ví o životě tohoto světce bližší informace?”
Pokud jste na tom jako někteří z nás, kteří mají se svatým Martinem spojenou pouze onu trojici víno-husa-první sníh, nechte se od spokojené čtenářky Ivety pozvat k zajímavému čtení:
“V knížce Svatý Martin od Petra Jankovce, které vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2021, máme možnost se dozvědět o svatém Martinovi mnoho nového. Přestože je kniha určená dětem od 9 let, i dospělí v ní objeví zajímavé údaje ze života tohoto oblíbeného světce. Kniha je rozdělena do dvou částí. V první části svatý Martin vypráví o tom, kde se narodil, proč dostal jméno Martin, kde prožil své dětství, jak se stal vojákem, později poustevníkem a nakonec biskupem. Čtenáři se zde dozví, jak vznikla legenda o plášti, nebo co předcházelo tradici pečených hus na svátek svatého Martina. Ve druhé části vypráví svatý Martin v devíti kapitolách podivuhodné příběhy ze svého dlouhého života. Kniha ukazuje svatého Martina jako člověka, který také chyboval, ale uměl se nad sebou zamyslet a ze svých chyb poučit, nebo se omluvit. Nepovyšoval se nad druhé a žil velice střídmě. Celý příběh končí Martinovou smrtí a pohřbem, který se uskutečnil právě 11. listopadu.”
»To ale není konec mého vyprávění, /čteme v poslední kapitole knihy/. … Přítel Sulpicius Severus přirovnal můj pohřeb k pohřbu nějakého generála. Já jsem ale nikdy nechtěl být císařským generálem. Chtěl jsem být prostým pěšákem Ježíše Krista. Toho, který se narodil chudý v chlévě, chodil po Galileji a učil lidi vzájemné lásce. Našli se však pokrytci, kteří jeho učení odsuzovali a nechali ho ukřižovat. Jak víte, Ježíšův příběh ukřižováním neskončil. Vstal třetího dne z mrtvých, zjevil se svým přátelům a vstoupil na nebesa. Jeho přátelé, apoštolové, se pak vydali do celého světa. Já jsem se snažil být pokorným žákem těchto apoštolů. A o tom bylo i celé mé vyprávění. Kéž se i vy stanete podobně zapálenými apoštoly, jako jsem byl já. … Děkuji ti, Pane, za všechny blízké lidi a za všechno krásné, co mi posíláš do cesty.«
“Každá kapitola je zakončena krátkou modlitbou a otázkou určenou dětem. Tato kniha přímo vybízí rodiče, aby ji četli společně se svými dětmi a nakonec si o daném tématu spolu popovídali”, uzavírá čtenářka Iveta Dvořáková hodnocení knihy.
Legendy ze života svatého Martina posbírané a převyprávěné v knize Svatý Martin opravdu inspirují. Rodiče k tomu, aby vyprávěli svým dětem (»Zeptej se rodičů, jaká dobrodružství zažili, nebo čím chtěli být«) a pobízí děti, aby vyprávěly svým rodičům. Učí nás i naše děti svěřovat svůj život, naše touhy a přání Bohu (»Pane, ty znáš mé srdce, touhy i má skrytá přání. Všechny ti je svěřuji a chci ti odevzdat svůj život…. Bože, ty jsi můj Otec, odevzdávám se ti, udělej se mnou, co se ti líbí. Ať se mnou uděláš cokoliv, děkuji ti za to. Jsem připraven na všechno a všechno přijímám.«)
Skrze svatého Martina je nám připomínáno, že máme myslet na druhé: v prvé řadě na své rodiče (»Každému je milé, když ho má druhý člověk rád. I rodiče mají radost, když je jejich děti mají rády. Máš své rodiče rád? Řekni to mamince a tatínkovi ještě dnes!«). Samozřejmě ale i na naše přátele a kamarády, na lidi na celém světě, živé i zemřelé. (»Věřte mi, děti, že každá modlitba, a zvláště přímluva za mrtvé, má velikou moc a mnohé duše mohou být zachráněny. Bůh je láska a jedině láska může zvítězit nad smrtí.«) V neposlední řadě pak i na ty, kteří nám nejsou zrovna sympatičtí, nebo na ty, se kterými je potřeba se rozdělit.
Svatý Martin nás učí věnovat druhým svůj čas. V modlitbě, rozhovoru, ve snaze zmírnit jejich strádání. Skrze své zážitky nás učí o síle modlitby, dobrých skutků a odpuštění. Na vlastní kůži ukazuje, jak lásku a naději v Boha přetavovat do lásky k bližním. (» Obdivuješ hrdiny? Jestli ano, můžeš jím být i ty. Když ve škole uvidíš, jak si větší a silnější dovolují na slabší a menší, zkus se slabších a menších zastat. Pane, prosím tě, ochraňuj všechny utlačované a vězněné.«)
Svatý Martin vede čtenáře také k tomu, aby se rozhlíželi po světe (»Zeptej se rodičů, kdo je u vás biskupem, a zjisti, co má na starosti. …. Na co by ses zeptal těch, kteří dnes vládnou ve tvé zemi? A co bys dělal jinak než oni?«), nechává nás nahlížet do historie (»Z naší poustevny se časem stal významný klášter Marmoutier. Nejmladší bratři opisovali svaté knihy, aby mohl mít každý z nás u sebe Písmo svaté. V mé době se knihy musely opisovat ručně. Trvalo dalších tisíc let, než byl vynalezen knihtisk. Vyber si svůj oblíbený úryvek z Bible a zkus ho ručně přepsat – tak jako jsme to dělali my v klášteře!«) a prozkoumávat vlastní svědomí (»Pane Ježíši, prosím tě, pomáhej mi v těžkých chvílích. Ať dokážu odpustit lidem, kteří mi ubližují. Každý se někdy pohádá s kamarádem nebo sourozencem. Proč se zlobíš a mluvíš o druhých ošklivě ty?«)
Žebrák a plášť na dvě poloviny, vzkříšení mrtvého mladíka, padlá borovice… a samozřejmě husy. Svatý Martin měl život plný velkých dobrodružství a věřte, že ne všechny znáte. Malí, velcí, začtěte se spolu a povídejte si. Dlouhé podzimní večery okolo svátku svatého Martina jsou k tomu jak stvořené.
Knihu Svatý Martin můžete zakoupit i na e-shopu Cirkev.cz.