Blíží se "Doba stvoření." Přinášíme společné prohlášení předsedů Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a Konference evropských církví (CEC) k tomuto nadcházejícímu období.
Než se Ámos stal prorokem, měl půdu, rodinu a práci. Později poznal chudobu, stal se uprchlíkem a čelil vyhnanství. Bolestně vzpomínal na minulost a s obavami hleděl do budoucnosti.
Ámos viděl nespravedlnost, která ubližovala jeho vlastnímu lidu, bolestný kontrast mezi bohatými a chudými. Snášel sucho a ztrátu plodů země. Z této zkušenosti poznal, co znamená chudoba a nejistota. Nečekaně uslyšel Boží hlas a našel ve svém srdci sílu kázat s milostí chudým a hlásat slova naděje s neúnavnou ochotou.
V této přesvědčivé duchovní zkušenosti proroka Ámose, jehož jméno znamená "nosič břemen," jsme našli inspiraci pro ekumenickou oslavu letošní Doby stvoření, která je ozvěnou slov z knihy Ámos: "Ať proudí spravedlnost a mír" (srov. Amos 5,24).
Duchovním symbolem pro tento rok je mohutná řeka; je to voda, prostá a nezbytná. Prvek přítomný v našem životě, znamení života a očisty v našich náboženských tradicích. Voda nám připomíná náš křest a náš závazek k obrácení a novému životu. Voda však není bezpečně dostupná každému, přestože je pro člověka tak důležitá k přežití. Mnoho lidí stále nemá přístup k pitné vodě; jiní museli uprchnout ze svých vesnic kvůli suchu. Tolik našich bratrů a sester po celém světě je na tom špatně.
V tomto čase modliteb a obrácení nasloucháme prosbám našich bratří a sester, kteří se na nás obracejí. Proto se obracíme k Bohu s pokorným srdcem, abychom se modlili: "Pane, dej, ať v našem světě proudí spravedlnost a mír."
Pokaždé, když smutně vidíme, jak lidé žízní nebo bojují se suchem, modlíme se, pokaždé, když vidíme nelidské ničení způsobené válkou, jako například na Ukrajině, v Somálsku, Jemenu, Eritreji, Myanmaru a na mnoha dalších místech po celém světě, kdy je bráněno naplnění základních potřeb nebo kde je voda používána jako zbraň proti nevinným civilistům, opakujeme stejná slova: "Ať proudí spravedlnost a mír."
V tomto čase modliteb a obrácení si připomínáme, že Bůh chce, aby se každý z nás choval spravedlivě a pokojně v každé životní situaci. Pokud budeme živit důvěrný vztah s Bohem, s našimi bratry a sestrami a s přírodou, tak spravedlnost a mír budou v hojné míře proudit i mezi námi.
Jako křesťanské církve nabízíme své příspěvky a úvahy k nadcházející konferenci OSN o změně klimatu (COP28), kterou pořádá organizace "Církevní společenství pro změnu klimatu" v Dubaji, od 30. listopadu do 12. prosince 2023, a zároveň vyzýváme všechny světové lídry a každého člověka dobré vůle, aby naslouchali vědě a zavázali se k spravedlivému přístupu k naší zemi.
Příležitost k vytvoření spravedlivějšího a udržitelnějšího způsobu života pro celé lidstvo závisí na našem závazku chránit náš společný domov, změnit náš styl života, upřednostňovat střídmost a střízlivost při využívání zdrojů, které jsou pro nás Božím darem.
Vyzýváme všechny křesťany v církvích, farnostech, společenstvích a každého dobrého člověka, aby se zapojili do vůle v celé Evropě, aby od 1. září do 4. října sledovali a slavili období stvoření v ekumenickém duchu, sjednoceni v modlitbě a akci.
V tomto období stvoření chceme být svědky Krista, pramene živé vody. Chceme pracovat a modlit se za to, aby se naše kostely staly přívětivými místy, v nichž bude jasně slyšet hlas hlásající: "Ať spravedlnost a mír tečou jako mohutná řeka v našem světě."
25. srpna 2023
Arcibiskup Nikitas z Thyateiry a Velké Británie, předseda CEC
Arcibiskup Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský, předseda CCEE
Zdroj: CCEE Media