Až do října bude možné každý pátek a sobotu navštívit Vatikánská muzea také ve večerních hodinách. V měsíci květnu, který je tradičně zasvěcen Panně Marii, nabídnou Vatikánská muzea poutníkům a turistům kulturní, duchovní a přírodovědnou trasu, během níž mohou objevovat četné obrazy a sochy Matky Boží rozeseté v prostředí Vatikánských zahrad, které zabírají přibližně polovinu rozlohy Vatikánského státu.
Také v roce 2023 se vrací mimořádné noční prohlídky Vatikánských muzeí Od 14. dubna do 28. října totiž „papežská muzea“ prodlouží svou otevírací dobu každý pátek a sobotu až do 22.30 hodin, přičemž poslední vstup bude ve 20.30 hodin. Od 6. května se však v sobotu bude zavírat ve 20 hodin, s posledním vstupem v 18.00. Online rezervace je povinná. Kulturní nabídku doprovodí bohatý hudební a koncertní program, který je organizován ve spolupráci s Italským národním hudebním výborem, jehož cílem je představit talent mladých studentů italských konzervatoří a díky němuž se čas strávený ve Vatikánských muzeích stane ještě nezapomenutelnějším.
V měsíci květnu, který je tradičně zasvěcen Panně Marii, nabízejí Vatikánská muzea poutníkům a turistům kulturní, duchovní a přírodovědnou trasu, během níž mohou objevovat četné obrazy a sochy Matky Boží rozeseté v exkluzivním prostředí Vatikánských zahrad: oázy klidu a svěžích zelených plic, které zabírají přibližně polovinu rozlohy Vatikánského státu.
Od 3. do 31. května, každou středu (třeba i na konci generální audience Svatého otce) a každou sobotu, se bude možné připojit k této zvláštní mariánské pouti mezi botanickými a uměleckými divy papežských zahrad, místa kdysi vyhrazeného pro krátké chvíle odpočinku papežů a dnes otevřeného i pro návštěvy z řad veřejnosti. Je to vzácná příležitost obdivovat, jak papežové v průběhu času uctívali Marii v této jedinečné zahradě, která byla navržena jako místo modlitby a rozjímání.
Různé naučné stezky lemují četné podobizny Panny Marie z celého světa, počínaje nejstarší Pannou Marií Lurdskou - věrnou kopií francouzského originálu - až po nejnovější z Latinské Ameriky. Návštěvník dále projde kolem sochy Panny Marie Fatimské nebo památníku Panny Marie Guadalupské, kterou velice uctívá také papež František. Tento typ návštěvy je přístupný všem, včetně rodin s dětmi od šesti let. Prohlídky s průvodcem - vedené v italštině nebo angličtině - jsou plně přístupné osobám se smyslovým, pohybovým a mentálním postižením (rezervaci lze provést na e-mailové adrese education.musei@scv.va).