Ředitel Caritas Internationalis Alistair Dutton uvedl, že křesťanská komunita ve Svaté zemi neztrácí naději navzdory potížím, kterými region v důsledku války mezi Izraelem a Hamásem prochází.
„Křesťané, které válka hluboce zasáhla po materiální i duchovní stránce, naléhavě potřebují uchovat to, co jim umožňuje zůstat a žít důstojný život ve své vlastní zemi," uvedl Alistair Dutton pro Vatican News. Caritas je organizace humanitární pomoci zřízená katolickou církví, druhá největší svého druhu na světě. Pro obyvatele ve Svaté zemi je udržení naděje otázkou přežití. Ředitel Caritas však upozornil, že naděje nemůže být pouhým povrchním pocitem. „Naděje je cestou k tomu, abychom objevili něco hluboko v nás, co nám skutečně dává sílu, a ne abychom se drželi věcí a jen tak říkali, že nám dávají naději.“
Dále vysvětlil, že Caritas působila v oblastech nejvíce postižených válkou ve Svaté zemi již před začátkem konfliktu v říjnu 2023. Dnes je situace velmi obtížná: je skoro nemožné přesunout humanitární pomoc do Gazy a na Západní břeh Jordánu, takže zásobování v těchto oblastech téměř neexistuje.
Velkým problémem je zejména zásobování zdravotnickými potřebami. Dutton poznamenal, že dobrovolníci z této organizace nepřetržitě pracují na zlepšení situace. „Za posledních 13 měsíců od útoků jsme prostřednictvím našich nouzových opatření pomohli již více než 1,6 milionu lidí - v Gaze, Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, tedy v Palestině obecně,“ dodal.
Dutton zdůraznil, že je odpovědností mezinárodního společenství, aby zprostředkovalo vstup a distribuci pomoci v Gaze a na Západním břehu Jordánu. „Podle mezinárodního práva musí mezinárodní společenství vyvinout tlak, aby lidé tak krutě netrpěli,“ řekl.
Závěrem Dutton uvedl, že ukončit násilí není tak snadné. „Nejde jen tak zapískat na píšťalku a myslet si, že válka v okamžiku ustane.“ K Libanonu dodal, že příměří s Izraelem „je dnes velmi nejisté“ a nadále umírají nevinní lidé. Vyjádřil naději, že se časem podaří dosáhnout míru a že obě strany ustoupí.
Zdroj: Aciprensa