Včera v podvečer bylo zahájeno ekumenické Světové setkání za mír v Římě, které každoročně svolává katolická Komunita Sant'Egidio. Letos, ve stínu války na Ukrajině, je jeho podtitulem "Volání po míru". Lidé si příliš zvykli na války jako součást globalizace, vysvětlil zakladatel Komunity Andrea Riccardi. Zároveň připomněl úlohu náboženství pro mír.
Do Říma se vedle náboženských představitelů sjeli také politici. Italský prezident Sergio Mattarella například v proslovu při zahájení vyzval ke "svatému míru". Nic takového jako "svatá válka" neexistuje. Varoval před novými rozpory způsobenými válkou na Ukrajině. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron vyzval náboženství k odporu. Nikdy by neměla ustupovat právu silnějšího, jak se to děje v Rusku s pravoslavnou církví. Ve válce i v nebezpečných společenských otřesech je na náboženstvích, aby bránila důstojnost jednotlivce a slabších, uvedl.
Konference, která potrvá do úterý, se mají zúčastnit zástupci 50 zemí. Mezi náboženskými představiteli jsou předseda italské biskupské konference kardinál Matteo Zuppi, generální tajemník Muslimské světové ligy šejk Muhammad bin Abdul Karim Issa či vrchní francouzský rabín Chaim Korsia. Zúčastní se také vedoucí oddělení vnějších vztahů ruské pravoslavné církve metropolita Antonij.
Závěr spojený s tzv. modlitbou za mír se uskuteční v úterý 25. října v římském Koloseu za přítomnosti papeže Františka.
Mírová setkání pořádaná Komunitou Sant’Egidio navazují na historické ekumenické setkání, které uspořádal papež Jan Pavel II. v roce 1986 v Assisi. Sant'Egidio je katolické laické hnutí, které vzniklo v Římě v roce 1968. Věnuje se charitativní činnosti zejména pro lidi na okraji společnosti, diplomacii v oblastech občanských válek a mezináboženskému dialogu.
Zdroj: Kathpress