Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Do Betléma se vrátila naděje: Poutníci jsou zpět

Autor: Francesca Sabatinelli Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 12. 2022, 18.02
TiskTisk

Izrael udělil křesťanům ze Západního břehu Jordánu a Gazy na Vánoce 10 000 povolení k návštěvě svatých míst a k modlitbě. Farář Rami Asakrieh: "Covid byl horší než intifáda, ale církev se zde snaží posílit vnitřní svobodu věřících." Počet poutníků je nyní na úrovni roku 2017. Patrtiarcha Pizzaballa: násilí na vzestupu.

image:Image 22/source/orig/21319_18845_0_844.jpeg

Vánoční oslavy bez omezení a s mnoha poutníky: toto nyní zažívá Svatá země, která se vrátila do situace před pandemií, jak v minulých dnech popsal latinský patriarcha Jeruzaléma Pierbattista Pizzaballa a také otec Ibrahim Faltas, vikář Kustodie Svaté země, který informoval, že na Vánoce izraelské úřady udělily křesťanům ze Západního břehu Jordánu a Gazy více než deset tisíc povolení platných do 20. ledna 2023, aby se mohli vydat do Betléma a na další svatá místa, kde se budou modlit a navštěvovat své příbuzné.

Oslavy vánoční noci

V Jeskyni Narození Páně se během noci konaly bohoslužby, které sloužil otec Francis Patton, kustod Svaté země. Ve městě se počet poutníků vrátil na úroveň roku 2017 a úřady doufají, že v brzké době dosáhnou rekordního počtu z roku 2019. Při půlnoční mši v Betlémě jeruzalémský latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa odsoudil "rostoucí násilí především v jazyce politiky". "Zdá se, že násilí se stalo naším hlavním jazykem," řekl. Mše se zúčastnili také palestinský prezident Mahmúd Abbás a premiér Mohammad Ibráhím Štaíja. 

Pizzaballa: politika má sloužit zemi

Pizzaballa znovu vyjádřil obavy z nové vlády v Izraeli, "kde hrozí narušení již tak křehké rovnováhy mezi různými náboženskými a etnickými komunitami, které tvoří zdejší společnost". "Úkolem politiky je sloužit zemi a jejím obyvatelům, pracovat na harmonii mezi různými společenskými a náboženskými komunitami v zemi a promítnout ji do konkrétních a pozitivních činů, a ne naopak podněcovat rozdělení nebo, což je ještě horší, nenávist a diskriminaci," dodal patriarcha. "V letošním roce jsme navíc zaznamenali nárůst násilí v palestinských ulicích a na náměstích, přičemž počet obětí nás vrací o desítky let zpět," pokračoval. Je to známka znepokojivého nárůstu politického napětí a rostoucích obav, zejména mezi našimi mladými lidmi, ze stále vzdálenějšího řešení probíhajícího konfliktu." 

Budoucnost plná velkých očekávání

P. Rami Asakrieh z františkánské Kustodie Svaté země, farář betlémského kostela svaté Kateřiny u svatyně Narození Páně, hovoří o velké naději do budoucna. "Po konci Covidu," říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas, "máme nyní velká očekávání. Vidíme tu tolik skupin, jsou to Vánoce se spoustou lidí, jako dříve. Rami si přeje, aby se v této době podařilo zastavit války, jako je ta na Ukrajině, která má kromě dramatu, které prožívají civilisté v této zemi, také velmi těžké dopady na křesťany ve Svaté zemi, kteří jsou již nyní těžce zkoušeni. Nejhorší však byla pandemie Covidu.

Kvůli pandemii stále méně darů

"Myslím," pokračuje řeholník, "že doba, která právě uplynula, byla v tomto směru horší než intifáda, horší než jakýkoli konflikt, protože během intifády jsme alespoň měli dobrodince, dostávali jsme dary a mnoho lidí mělo možnost pomoci, zejména evropské křesťanské země. S celosvětovou krizí Covidu začali ti, kteří přispívali, přispívat stále méně, virus zasáhl všechny ekonomiky, a to Kustodii Svaté země vše ztížilo. Cestovní ruch je v Betlémě hlavním zdrojem, s cestovním ruchem je zde spojeno každé zaměstnání, od obchodů s potravinami po holiče, od dopravy po hotely a průvodce. Pandemie všechny velmi těžce poznamenala, zasáhla lidi víc než samotná intifáda," opakuje Rami.

Odpovědnost církve

Církev je proto v této době vyzvána, aby vynaložila všechny své síly a postavila se na stranu lidí ve snaze posílit "vnitřního člověka", vysvětluje řeholník, "protože pokud vychováme lidi víry, lidi vnitřně silné, pokorné, kteří přijmou, co přijde, kteří děkují Bohu, kteří respektují Boha ve svém životě a kteří důvěřují v Prozřetelnost, velmi jim to pomůže, neboť mají alespoň vnitřní svobodu, protože ta vnější je velmi omezená, a tak se snažíme tyto lidi posilovat Božím slovem, svátostmi a pastoračními aktivitami." A v Betlémě je spousta aktivit, které jsou svěřeny skupinám mládeže, skautským skupinám, které také pořádají vánoční oslavy, a také modlitebním skupinám. "Snažíme se dělat, co je v našich silách," uzavírá farář, "snažíme se křesťanům zajistit důstojný život, aby mohli žít v míru se svými rodinami a odolávat této situaci strachu a nestability.

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou