20. července slaví katolická církev svátek svatého Apolináře, prvního biskupa Ravenny (Itálie) a patrona tohoto města.
Podle záznamů o jeho mučednické smrti se Apolinář narodil v Antiochii (dnešní Turecko), kde se stal žákem svatého Petra, který ho později - podle tradice - jmenoval biskupem v Ravenně. Tento světec byl jedním z nejznámějších mučedníků prvotní církve a velkou úctu, které se mu od starověku dostávalo, lze považovat za nejlepší svědectví jeho svatosti a apoštolského ducha.
Po svém obrácení a následném křtu se Apolinář věnoval hlásání Kristova učení mezi svými současníky. Díky jeho svědectví došlo v Ravenně k mnoha obrácením, čímž si vysloužil zavržení ze strany civilních úřadů. Byl vyhoštěn, a tak odešel do Bologni (severní Itálie), kde se jeho hlásání evangelia dotklo mnoha dalších duší.
Opět se však dostal pod palbu císařských úřadů a byl znovu vyhoštěn. Na cestě do vyhnanství jeho loď ztroskotala u pobřeží Dalmácie, kde byl zajat a přísně potrestán za to, že se prohlásil za křesťana.
Apolinář se celkem třikrát pokusil vrátit do svého rodného města ke svému úřadu a stejně tolikrát byl zajat, mučen a vyhnán. Když císař Vespasián vydal dekret odsuzující všechny křesťany k vyhnanství, svatému Apolináři se dařilo trestu ještě nějakou dobu unikat, ale nakonec byl odhalen a ubit davem k smrti.
Svatý Petr Chrysolog ho nazval mučedníkem a dodal, že Bůh Apolinářův život na dlouhou dobu zachoval pro dobro církve.
Svatý Apolinář je patronem Ravenny a italského regionu Emilia-Romagna, kde se nachází také Bologna. Je uznáván jako zázračný přímluvce proti nemocem, jako jsou dna, pohlavní choroby a epilepsie.
Bývá zobrazován v biskupském rouchu, s palmou (symbol mučednictví) a s palliem (vlněný pruh látky, který se obléká se kolem krku, dva volné konce pak splývají po hrudi a zádech, symbolizuje beránka, kterého nese pastýř na zádech). Jeho životní příběh je vyobrazen na vitrážích katedrály svatého Petra a Pavla v Troyes (Francie).
Zdroj: Aciprensa, španělská sekce