Diktatura prezidenta Daniela Ortegy a jeho manželky, viceprezidentky Rosario Murillo, zatkla v Nikaragui v roce 2023 dva biskupy, patnáct kněží a dva seminaristy. K poslednímu zatčení došlo 31. prosince.
Nikaragujská právnička a vědecká pracovnice Martha Patricia Molina, autorka investigativní zprávy s názvem "Nicaragua: Pronásledovaná církev?", sleduje útoky Ortegova režimu na katolickou církev od roku 2018.
V aktualizované zprávě z 31. prosince Molina uvedla, že P. Gustavo Sandino Ochoa, farář farnosti Panny Marie Bolestné v Santa Maríi, která se nachází v regionu Pantasma v diecézi Jinotega, byl téhož dne unesen policií a polovojenskými jednotkami. Molina, právnička žijící v exilu ve Spojených státech, poznamenala, že kněz trpí mnoha zdravotními problémy.
Zatčení Sandina bylo posledním z vlny únosů, které nikaragujská diktatura provedla v prosinci, včetně zatčení biskupa Isidoro del Carmen Mora z diecéze Siuna. Podle Moliny se P. Mora 20. prosince chystal udělovat svátost biřmování ve farnosti Svatého Kříže v La Cruz de Río Grande. Den před únosem se modlil za biskupa Rolanda Álvareze. Do dnešního dne proti němu nebylo vzneseno žádné formální obvinění a nejsou žádné informace o místě jeho pobytu.
Pouze dva z unesených kněží, Mons. Óscar Escoto a P. Jader Guido, unesení 22., resp. 24. prosince, byli později propuštěni, dodala Molina. Poznamenala však, že oba zůstávají pod policejním a polovojenským dohledem.
Nejsymboličtějším případem únosů provedených nikaragujskou diktaturou je případ biskupa z Matagalpy Rolanda Álvareze. 4. srpna 2022 policie obklíčila jeho rezidenci a nedovolila mu ji opustit. Režim ho pak v noci z 19. na 20. srpna převezl do Managuy, kde byl umístěn do domácího vězení. Nakonec byl Álvarez po velmi pochybném soudním procesu v únoru 2023 odsouzen k více než 26 letům vězení a obviněn ze zrádcovství vlasti.
Ve videoposelství zveřejněném 30. prosince 2023 na YouTube odsoudil pomocný biskup z Managuy Silvio José Báez, který od roku 2019 žije kvůli hrozbám ze strany diktatury v exilu v USA, neúprosnou a trvalou nenávist režimu vůči církvi: "Tyrani vědí, že nikaragujský lid miluje svou církev a děsí je existence lidu, který si uvědomuje křesťanskou víru a sdružuje se kolem ní, protože je kritickým, svobodným národem a protagonisty svých vlastních dějin."
Báez také apeloval na katolickou církev na celém světě: "Prosíme vás, abyste obrátili svůj zrak k Nikaragui. Nenechávejte nás v tom samotné, obětujte své modlitby za náš utlačovaný lid a pozvedněte svůj prorocký hlas na podporu naší pronásledované církve." Vyzval také mezinárodní společenství, aby účinněji vyvíjelo tlak proti Ortegově diktatuře a požadovalo propuštění všech politických vězňů a obnovení demokratického pořádku v zemi.
Managujský arcibiskup, kardinál Leopoldo Brenes, připravil poselství k povzbuzení a naději, které bylo přečteno na konci mše svaté, kterou 31. prosince ráno sloužil v katedrále Neposkvrněného početí Panny Marie.
"Rodinám a společenstvím, které v této chvíli pociťují nepřítomnost svých kněží nebo prožívají jiné druhy těžkostí, chci vyjádřit svou blízkost," řekl nikaragujský kardinál a dodal, že nyní je čas společně hledat v modlitbě Boží útěchu a naši sílu v církevní jednotě. "Prosme dobrého Boha o milost moudrosti a o to, aby naše slova a činy svědčily o trpělivosti, která vše získává, a aby nám všem Ježíšovo světlo pomohlo najít cesty shody a bratrství. S Marií, naší matkou, ať nás Pán utěšuje a prokazuje nám své milosrdenství," modlil se kardinál. Spojte se v modlitbě a nechte v každém srdci zaznít slova apoštola Petra: "Ať vaše víra a vaše naděje spočívají v Bohu," uzavřel Brenes.
Po skončení novoroční modlitby Anděl Páně vyjádřil papež František hluboké znepokojení nad tím, co se děje v Nikaragui, kde jsou biskupové a kněží zbavováni svobody. Svatý otec jim vyjádřil svou blízkost přáním, aby se k překonání obtíží vždy hledala cesta dialogu.
Zdroj: CNA