Diecézní setkání seniorů v královéhradecké diecézi

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace8. 8. 2024, 16.26

Rekordních 250 účastníků se sešlo na loňském podzimním setkání seniorů v královéhradecké diecézi. Letošní 18. diecézní setkání je připravené na čtvrtek 26. září 2024, tentokrát s kardinálem Dominikem Dukou, zpěvačkou Věrou Martinovou, herečkou Uršulou Klukovou či P. Zbigniewem Czendlikem.

image:Image 61/source/orig/60126_41331_0_image.jpg

Setkání začne tradičně krátce po deváté hodině dopolední modlitbou seniorů za osamělé a nemocné. Slavnostní bohoslužbu bude od deseti hodin celebrovat kardinál Dominik Duka. Jako královéhradecký biskup se před lety aktivně přihlásil k pastoraci seniorů. I díky němu byla královéhradecká diecézní setkání seniorů první v republice. Mše se opět zúčastní děti z hradecké Církevní základní školy Jana Pavla II.

Program bude poté pokračovat ve velkém sále Nového Adalbertina, kde začne v 11:15 beseda s P. Zbigniewem Czendlikem. Rodák z polských Beskyd, čerstvý šedesátník řečený Zibi, působí v královéhradecké diecézi od července 1992. Po roční zkušenosti v náchodské farnosti odešel do Lanškrouna, kde se mu v roce 1997 mu podařilo dokončit opravu kostela svatého Václava. V roce 2008 byl jmenován děkanem lanškrounské farnosti. Posezení s P. Zbigniewem Czendlikem ukončí polední přestávka věnovaná nejen občerstvení účastníků, ale také aktuálním informacím z Diecézního centra pro seniory.

O půl druhé odpoledne začne beseda s oblíbenou herečkou Uršulou Klukovou. Její rodina sice pochází z Prahy, ale narodila se v Nové Rudě, v tehdy německém Kladsku, které od roku 1945 náleží k Polsku. Dětství a mládí strávila v Broumově, kam se dodnes ráda vrací. Původním povoláním je zdravotní sestra. Záhy se ale začala věnovat divadlu a roku 1958 v Broumově spoluzakládala amatérský soubor Kladivadlo. Soubor se posléze profesionalizoval a své působení přenesl do Kadaně a Ústí nad Labem. Po nuceném cenzorském zrušení Kladivadla v roce 1971 působila Uršula Kluková v ústeckém Činoherním studiu. Od poloviny 70. let pak vystupovala v Praze. Hrála v divadle Ateliér, Semafor, v Divadle Jiřího Grossmanna, Prozatímním divadle F. R. Čecha, v Divadle Pavla Trávníčka či v Rokoku.

Tečkou za 18. diecézním setkáním seniorů bude od 15. hodiny benefiční koncert Věry Martinové, první dámy české country music. Zpěvačka a kytaristka, rodačka z Opočna, působila po absolutoriu konzervatoře v Orchestru Gustava Broma, posléze se stala členkou dívčí country kapely Schovanky. Po pěti letech zahájila sólovou uměleckou dráhu.  Výtěžek benefičního koncertu Věry Martinové přispěje k pastoraci seniorů v diecézi.

Akci finančně podpořily Magistrát města Hradce Králové a Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Záštitu převzal 2. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje a poslanec PČR Pavel Bělobrádek.

Uzávěrka přihlášek je 24. 9. 2024.

Redakčně upraveno

Život z víry Biskupové

image:Image Kostelník
Kostelník Jan Graubner