Dětský psycholog Jaroslav Šturma obdržel Řád svatého Řehoře Velikého

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace28. 9. 2024, 12.37

Papež František jmenoval PhDr. Jaroslava Šturmu rytířem Řádu svatého Řehoře Velikého. Ocenění převzal 28. září z rukou Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa pražského, v závěru mše svaté při Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

image:Image 63/source/orig/62461_hor5758.jpg
Foto: Luce Horníková, ČaV

"Svatý otec oceňuje svědectví hluboké žité víry, kterou je prodchnuta jeho profesní činnost psychologa, jenž intenzivně působí ve službě ochrany lidského života a ve prospěch zdravého rozvoje nezletilých," zaznělo v závěru mše svaté ve Staré Boleslavi, kdy předal významné papežské vyznamenání PhDr. Jaroslavu Šturmovi pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

PhDr. Jaroslav Šturma (* 23. listopad 1944, Hořice) je dětský klinický a poradenský psycholog, psychoterapeut a pedagog. Vyučuje na katedře psychologie Filozofické fakulty UK. Založil Dětské centrum Paprsek na podporu rodin dětí s postižením. Dnes je činnost Paprsku velmi rozsáhlá, jeho součástí je i Rodinné centrum zaměřené na náhradní rodinnou péči. Jaroslav Šturma je členem mnoha domácích i zahraničních profesních organizací a je autorem řady odborných publikací. Je dlouholetým řádným členem Papežské akademie pro život a aktivním členem Hnutí fokoláre.

Řád sv. Řehoře Velikého

Řád sv. Řehoře Velikého, Ordine di San Gregorio Magno, založil v roce 1831 papež Řehoř XVI. na památku papeže sv. Řehoře I. Velikého jako všeobecný záslužný řád. Je udělován osobám, které se zasloužily o dobro společnosti, církve a Svatého stolce. Od roku 1994 mohou řád obdržet také ženy. Rytíři řádu mají různá privilegia, z nichž je zajímavé historické právo „vjet v sedle“ do chrámu sv. Petra. Rytířům i dámám je mj. vyhrazeno čestné místo při papežských ceremoniích. Při vstupu do Vatikánu je Švýcarská garda povinna jim vzdávat čest.

Odznakem řádu je osmihrotý, červeně smaltovaný šípový kříž. V modrém okrouhlém středu je zlaté poprsí svatého papeže, které je lemováno nápisem S. Gregorius Magnus. Na zadní straně je vyznačeno řádové heslo Pro Deo et Principe (Pro Boha a Vladaře) a v opisu Gregorius XVI. P. M. Anno I. (Řehoř XVI. papež v 1. roce pontifikátu).

Osobnosti

image:Image Včera muslim, dnes Kristův kněz