Teprve desetiletý Patrik Müller z Roudnice na Královéhradecku pomáhal jako ministrant při bohoslužbách na 125 místech v Česku i v zahraničí. Naposledy dnes v kostele svatého Bartoloměje v Pelhřimově. Pelhřimovská Agentura Dobrý den dnes jeho službu pro církev zapsala do České knihy rekordů. Patrik už stačil asistovat kněžím ve všech papežských bazilikách v Římě, pomáhat při mších v Betlémě nebo v katedrále Notre-Dame v Lucemburku, v místě posledního odpočinku českého krále Jana Lucemburského.
Ministranty byli i Patrikovi starší bratři a kdysi i jeho otec Tomáš, který nechal svého nejmladšího syna ministrovat poprvé ve 4,5 letech. Bylo to v kostele Panny Marie v Hradci Králové v listopadu 2017. Jestli se mu služba ministranta hned zalíbila, nedokázal dnes Patrik jednoznačně říct. Měl ale jasno, kde se mu při bohoslužbách líbilo nejvíc. "Tam v Římě u svatého Petra, ten kostel se mi líbí nejvíc," řekl Patrik.
Řadu církevních akcí navštěvuje v doprovodu svého otce, který při nich působí jako dobrovolný zdravotník. Tak se Patrik opakovaně dostal i na mše sloužené na Velehradě. Na jednu z nich dnes jeho otec zavzpomínal s úsměvem. Byla sloužená o půlnoci, což malý chlapec nezvládl. Když dostali ministranti možnost sedět během mše, Patrik v křesle určeném pro biskupa usnul. Nechali ho spát, mše se tak musela obejít bez něho.
Jak knězi asistovat, má po šesti letech zvládnuté dobře, stačí se prý jen dívat na jeho ruce a na předepsaná gesta adekvátně reagovat, například zvoněním. Jednotnost rituálu je také to, co mu umožňuje účastnit se bez větších příprav i bohoslužeb v zahraničí. Obvykle prý stačí jen do kostela přijít a ministrování nabídnout. Jen výjimečně je nutná dohoda předem. V předstihu mu otec domluvil účast na mši, kterou sloužil papež František v roce 2023 v Budapešti. "Organizátoři nám potvrdili, že tam byl jediný ze zahraničí," řekl Tomáš Müller, který se synem rád cestuje především po Evropě, chce ho tak vzdělávat v historii i zeměpise. Letos mají naplánovanou cestu do Pobaltí.