Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Deset let od blahořečení Čtrnácti pražských mučedníků

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace17. 10. 2022, 10.50
TiskTisk

V kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí si dnes slavnostní bohoslužbou a dalším programem katolická církev připomene 10. výročí blahořečení 14 františkánských bratří zabitých při vpádu pasovských vojsk v roce 1612. Mši povede generální ministr Řádu menších bratří Massimo Fusarelli a od 18:00 ji bude přenášet TV Noe. Takzvaných Čtrnáct pražských mučedníků blahořečil papež Benedikt XVI. v zastoupení kardinála Angela Amata, tehdejšího prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Akt beatifikace se uskutečnil 13. října 2012 v pražské katedrále.

image:Image 18/source/orig/17843_14prazskych-mucedniku.jpg
Foto: Člověk a Víra

Tito františkáni, kteří pocházeli z různých zemí, se na počátku 17. století usadili v tehdy opuštěném konventu při kostele P. Marie na Novém Městě pražském a vytvořili zde řeholní komunitu. České země byly v té době převážně protestantské a katolíci tvořili menšinu. V roce 1609 císař Rudolf II. navíc vydal tzv. Rudolfův majestát, který garantoval svobodu vyznání i pro nekatolické konfese. Vydal jej ale pod nátlakem ze strany českých stavů a o dva roky později se rozhodl situaci zvrátit tím, že do Čech povolal vojska svého bratrance, pasovského biskupa Leopolda. Přestože se českým stavovským vojskům podařilo uchránit Prahu před jejich vpádem, rozšířila se zde chybná informace, že s pasovskými spolupracují zdejší katolíci a že v klášterech se navíc přechovávají zbraně. 

Tak vtrhla 15. února 1611 lůza do novoměstského konventu františkánů a postupně pobila všechny tamní řeholníky. Některým se podařilo uprchnout na půdu či dokonce do malé věžičky nad střechou kostela. I tam je však po několikahodinovém hledání vrazi dostihli a surově zavraždili. Zároveň dav zpustošil klášter a znesvětil hostie a liturgické předměty. Mrtvá těla byla po několika dnech pohřbena v areálu ambitu. Po pěti letech je odtud nechal tehdejší pražský arcibiskup vyzvednout a pohřbít v kapli Panny Marie v konventním kostele. Zde pod oltářem sv. Petra z Alkantary odpočívají dodnes. Ještě téhož roku 1611 na podzim klášter znovu osadila nová františkánská řeholní komunita, která začala pěstovat úctu k spolubratrům-mučedníkům.

Focusy

Liturgie a bohoslužby Maria a svatí Řeholní život

Mohlo by vás zajímat

image:Image Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh
Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh Michal Altrichter
Cena: 153 Kč
image:Image Eucharistie
Eucharistie Tomáš Špidlík
Cena: 99 Kč
image:Image Bůh a armáda
Bůh a armáda Jiří Ignác Laňka, Martin Vaňourek
Cena: 1161 Kč
image:Image Kostelník
Kostelník Jan Graubner
Cena: 152 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou