Účastníci synody byli včera, 2. října, seznámeni s výsledky pracovních skupin, které papež v březnu pověřil analýzou některých témat, jež se během dosavadního synodálního procesu objevily.
„Rádi bychom hned na začátek uvedli, že na základě dosud provedené analýzy - která bere v úvahu i práci dvou komisí zřízených papežem Františkem ohledně ženského diakonátu - dikasterium soudí, že stále není prostor pro pozitivní rozhodnutí magisteria ohledně přístupu žen k diakonátu, chápanému jako stupeň svátosti svěcení,“ uvedl ve středu Fernández, prefekt Dikasteria pro nauku víry. Studie provedené v posledních měsících však podle kardinála Fernandéze ukázaly obzvláště zajímavý směr, a sice hloubkovou analýzu profilu některých žen, které v minulé i nedávné historii měly skutečnou autoritu a vykonávaly skutečnou moc ve službě poslání. (Text celého dokumentu těchto komisí je v příloze).
O situaci východních církví, o jejich vztahu k římskokatolické církvi promluvil v synodní aule kardinál Gugerotti. Upozornil, že většina těchto společenství žije ve válkou zasažených regionech. Proto dnes bojují o přežití. V důsledku migrace mají některé z nich již více věřících v diaspoře než ve svém domovském regionu. Potřebují proto zvláštní pomoc celé církve, aby neztratily svou identitu a nebylo s nimi zacházeno jako s jakýmsi folklórem.
Práci pracovní skupiny, která se zabývala biskupskou službou, dominovala otázka výběru kandidátů na nové biskupy. Biskup Felix Genn hovořil zejména o očekáváních Božího lidu v tomto ohledu. Poznamenal, že jde o „větší transparentnost, větší pozornost a respekt k realitě místní církve a větší zapojení místní církve do výběru kandidátů. Je nutné vyhnout se podezření z intrik a skutečně žít realitu synodální a misijní církve,“ dodal biskup Münster.
Jedna z pracovních skupin se zabývala rozlišováním sporných doktrinálních, pastoračních a etických otázek. „Epochální krize, v níž se nacházíme, stejně jako dosavadní synodální cesta, vyžaduje konverzi myšlení, reformu praxe ve věrnosti Ježíšovu evangeliu v rozmanitosti mnoha kontextů, v nichž se ztělesňuje,“ řekl při představování výsledků práce P. Carlo Casalone SJ. Zdůraznil, že to, co je dnes zapotřebí, je obnova způsobu, jakým přijímáme Tradici, „poslušným nasloucháním jak tomu, co bylo od počátku, jak říká první list Janův, tak tomu, co se děje v dnešním historickém okamžiku“.
Celkem byly na první generální kongregaci představeny zprávy deseti pracovních skupin, kanonické komise a zvláštní zpráva afrických biskupů o polygamii. Mimo jiné se hovořilo o situaci chudých, misii v digitálním světě, kněžské formaci, vztahu biskupa a řeholních kongregací, roli apoštolských nunciů a ekumenismu.
Zdroj: Vatican News - polská sekce, CNA, redakčně upraveno