Laici nemohou pravidelně kázat při mši svaté ani udělovat svátost křtu, uvedl prefekt Dikasteria pro bohoslužbu a svátosti kardinál Arthur Roche v listu předsedovi Německé biskupské konference, biskupovi Georgu Bätzingovi.
Prefekt vatikánského úřadu odpovídajícího za liturgii uvádí: "Je nepřijatelné, aby ve vědomí křesťanského společenství docházelo k nedorozuměním ohledně role a identity kněze, který jediný může ve svátostné oblasti působit in persona Christi capitis." Poukazuje na to, že kněz na základě svěcení zastupuje Krista. "Nejde o nerovnost mezi pokřtěnými, ale o uznání toho, že existují rozdílnosti, jejichž původcem je Duch Svatý, jenž vytváří různá charismata, která se navzájem odlišují a doplňují."
Dále píše, že výlučnost pronášení homilie při slavení všech svátostí "je třeba chápat ve svátostné rovině a nikoli pouze v rovině funkční". Jde totiž o "činnost strukturálně a neoddělitelně spojenou se svátostným působením, za které je vždy na základě svátosti svěcení zodpovědný vysvěcený služebník". Prefekt Dikasteria pro bohoslužbu a svátosti upozornil, že proto také nejde o dosažení "lepší teologické přípravy nebo lepších komunikačních schopností laiků (mužů či žen)". Dobře vzdělaní laici by se měli podílet na katechezi nebo rozhovorech nad Písmem, nikoli však kázat při mši, jak se to na mnoha místech děje," dodal vatikánský kardinál.
Podobně rovněž odmítl institut laiků jako stálých vysluhovatelů svátosti křtu, který se již objevuje v některých německých diecézích. Zdůvodňovat jeho zavedení například nedostatkem kněží není podle kanonického práva možné. Laici mohou platně udělovat křest pouze ve výjimečných případech, jako je nebezpečí smrti nebo "v bolestných situacích pronásledování, ale také na misijních územích a v jiných případech zvláštní potřeby". Taková situace však v německých diecézích nenastává. "Neexistuje tedy žádný schválený německojazyčný obřad pro slavení křtu mimořádným duchovním," vysvětlil kardinál Arthur Roche.