Delegáti komise Justice & Peace Europe, která je součásti Dikasteria pro podporu integrálního lidského rozvoje, diskutovali o výzvách dezinformací a o přínosu katolické sociální nauky k obnově autentického veřejného diskurzu. Čtyřicet delegátů a několik pozvaných hostů se ve dnech 20. až 23. září 2024 sešlo v Praze na každoročním mezinárodním workshopu a valném shromáždění. Tématem Mezinárodního workshopu bylo „Dialog v pravdě je jedinou odpovědí v době nestability“.
Setkání zahájil Václav Malý, pomocný biskup pražský a předseda České komise pro spravedlnost a mír. Hlavní projevy na slavnostním zahájení přednesli paní Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za hodnoty a transparentnost, a Tomáš Holub, biskup plzeňský. Místopředsedkyně Evropské komise zdůraznila, že je třeba najít rovnováhu mezi ochranou svobody slova a bojem proti dezinformacím a zároveň podporovat přístup k pravdě založený na důkazech a odpovědném ověřování faktů.
Biskup Tomáš Holub zdůraznil, že křesťané jsou hledači, nikoliv vlastníci pravdy, a že politici by měli ve své službě pro společné dobro spojovat realismus a vizi.
V sobotu dopoledne měli evropští delegáti možnost setkat se na čtyřech workshopech s pamětníky komunistické minulosti a s aktéry místních charitativních a humanitárních organizací. Účast na rekonstrukci bitvy na Bílé hoře a následná prezentace o propagandistickém zneužití této události všemi stranami jim umožnila přiblížit téma jejich setkání z historické perspektivy.
Večerní mše svatá v arciopatství svatého Norberta a svaté Markéty, které předsedal arcibiskup Antoine Hérouard, spolupředseda sítě Justice & Peace Europe, byla sloužena na památku zesnulého arcibiskupa Noëla Treanora, bývalého předsedy tohoto uskupení.
Druhý den mezinárodního workshopu uzavřely prezentace Dr. Petra Janečka o fámách a mýtech a Mgr. Kateřiny Hlaváčové o konspiračních teoriích.
Po nedělní mši svaté, kterou celebroval biskup Václav Malý v bazilice Strahovského kláštera, proběhla soukromá prohlídka klášterní knihovny.
V knihovně Václava Havla se konala přednáška Dr. Petra Jana Vinše, tajemníka Ekumenické rady církví v České republice. Vyjádřil se k problematice strategické komunikace a hybridní války. Dr. Petr Jandejsek objasnil úkol křesťanského sociálního učení s ohledem na podporu odpuštění a smíření.
Závěrečný den mezinárodního workshopu zakončila společná večeře, při které hosty navštívil Jan Graubner, arcibiskup pražský.
V pondělí 23. září 2024 si delegáti vyslechli zprávy o činnosti spolupředsednictví, národních komisí, Dikasteria na podporu integrálního lidského rozvoje a několika pozvaných hostů. Ukrajinský delegát informoval přítomné o nejnovějším vývoji ve své válkou zmítané zemi. Několik komisí a spolupředsednictví se zmínilo o utrpení arménského lidu, který byl před rokem vyhnán z Náhorního Karabachu, a o probíhající válce ve Svaté zemi. Justice & Peace Europe se hluboce staví proti neustálému nerespektování lidské důstojnosti v mnoha konfliktech a válkách po celém světě a obnovuje svůj závazek podporovat spravedlnost a mír.
Valné shromáždění dále vyzvalo k podpoře iniciativy Smlouvy o nešíření fosilních paliv a přijalo prohlášení „Jubileum 2025: Jubileum: „Vyrovnání nespravedlivých a nesplatitelných dluhů“. Spolupředsedkyně Maria Hammershoy na závěr výročního shromáždění poděkovala hostitelské české komisi za organizaci a přípravu obohacujícího a informativního programu.
Zdroj: TZ Juspax