Ostravsko-opavská diecéze má od soboty 33 trvalých jáhnů. Čtyři muže k této službě vysvětil v sobotu 26. října v opavské konkatedrále ostravsko-opavský biskup Martin David. A připomněl, že jáhni mají být dobrými služebníky, hospodáři a správci především ve svých rodinách.
„Jáhen není napůl knězem a napůl laikem,“ citoval biskup Martin na úvod své promluvy papeže Františka s tím, že jáhenství je v církvi samostatným charismatem hovořícím o službě. Symbolem této služby je štola, kterou jáhni při svěcení přijali. A má vyjadřovat připravenost ke službě nejen ve chvílích, kdy ji budou mít jáhni oblečenou.
V liturgii zaznělo evangelium, ve kterém Ježíš vyzývá své posluchače, aby bděli a hořely jim lampy. „Když se více ponoříme do textu evangelia, zjistíme, že Kristus v tomto obrazu služby používá tři označení pro toho, kdo ve službě stojí,“ podotkl biskup Martin: služebníky, hospodáře a správce.
„Především je jim společné to, že všechna tři povolání vyžadují bdělost. Služba, do které vstupujete, také vyžaduje bdělost. Je to především pozor a bdělost sám nad sebou, aby služba, kterou konám, nebyla službou sobě samému a své slávě, a nebyla zaměřena na vás samotné, ale byla službou Bohu a lidem,“ řekl novým jáhnům biskup Martin.
Služebník ukazuje na lásku k bližnímu. Právě jáhni se totiž v počátcích církve starali o chudé.
Hospodáře zmínil biskup také s odkazem na druhé čtení z listu Timotejovi, kde sv. Pavel píše, že jáhen má být dobrým hospodářem nejprve u sebe doma. Ježíš pak v přirovnání k Božímu království mluví o hospodáři, který ze své bohaté zásoby vynáší věci nové i staré. Touto zásobou je Písmo, ze kterého mají jáhnové čerpat při službě slova.
Správce má rozdávat pokrm – Ježíše, který je v eucharistii zdrojem a vzorem lásky, která se dává.
„Služebník, hospodář a správce – vaše manželky to teď možná poslouchají s obavou a říkají si, že vás doma neuvidí. Nebojte se, služebníkem, hospodářem a správcem má být jáhnem na prvním místě v domácí církvi – tedy ve své rodině,“ uzavřel biskup Martin svou promluvu.