Čtyři němečtí biskupové nebudou podporovat institut synodální rady zamítnutý Vatikánem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 6. 2023, 9.38

Čtyři němečtí biskupové nesouhlasili se jmenováním synodální rady v Německu. Po jednání stálé rady německého episkopátu biskupové z Kolína nad Rýnem, Eichstättu, Pasova a Regensburgu prohlásili, že chtějí nejprve počkat na podzimní synodu v Římě. Zřízení synodální rady, jako řídícího orgánu místní církve, rozhodla německá tzv. synodální cesta, s tím však nesouhlasil Vatikán, protože by to odňalo svrchovanost místnímu biskupovi.

image:Image 36/source/orig/35054_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-16.jpeg
Vatican Media

Biskupové Gregor Maria Hanke OSB, Stefan Oster SDB, Rudolf Voderholzer a kardinál Rainer Maria Woelki ve společném prohlášení napsali, že "chtějí ve svých diecézích společně a v koordinaci se synodálním procesem univerzální církve sledovat cestu k synodálnější církvi."

Podle jejich názoru je plán ustavit v Německu "synodální výbor", který by následně ustavil "synodální radu", v rozporu s výslovným pokynem papeže, který je základem dopisu tří kardinálů z 16. ledna 2023. "Proto s tímto krokem nemůžeme v tuto chvíli souhlasit,” uvedli biskupové a dodali, že "je třeba se soustředit na práci a výsledky světové biskupské synody, a teprve poté se ptát na možné nové organizační formy v Německu. Texty synodální cesty, které již byly přijaty, by proto měly být nyní vneseny do diskuse s Římem a do synodálního procesu univerzální církve." Čtveřice biskupů poukázala na to, že takový plán byl dohodnut během návštěvy ad limina německých biskupů v Římě loni v listopadu, během níž se o nové instituci nediskutovalo.

Biskupové dále uvedli, že rozhodnutí přijatá v rámci německé "synodální cesty" vyvolávají obavy u mnoha věřících na celém světě. Podle jejich názoru vede německý tlak k větší polarizaci mezi věřícími v Německu i ve světě. Předsedkyně Ústředního výboru německých katolíků (ZdK) Irme Stetter-Karpová následně uvedla, že skutečnost, že čtyři biskupové nechtějí spoluvytvářet další směr (cesty), nemůže zabránit v reformě.

Německý episkopát v prohlášení oznámil, že vzhledem k tomu, že mezi biskupy nepanuje jednota, "je třeba hledat alternativní model financování" práce synodálního výboru, který má připravit práci následné synodální rady. Podle plánu se první zasedání synodálního výboru uskuteční 10.–11. listopadu 2023.

Zdroj: Vatican News (polská sekce)

Synoda 2021–2024 Biskupové

image:Image Anonymní katolík
Anonymní katolík Thierry Bizot
image:Image Co mi dala rodná ves
Co mi dala rodná ves Benedikt Vladimír Holota
image:Image Rabanus Maurus – učitel Německa
Rabanus Maurus – učitel Německa Theodor Spengler
image:Image A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi?
A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi? Jan Jelínek