V sobotu 15. února si připomínáme památku čtrnácti pražských mučedníků, františkánů, kteří přišli do Prahy obnovit klášter u Panny Marie Sněžné, se stali oběťmi násilí v roce 1611. Jejich blahořečení v roce 2012 zdůraznilo význam jejich odkazu pro církev a svět.
Tito františkáni přišli do Prahy v roce 1604 obnovit ruiny karmelitánského kláštera u Panny Marie Sněžné. Tento klášter jim rok předtím daroval císař Rudolf II. s cílem posílit katolickou víru v českých zemích. Řeholníci, inspirovaní duchem svatého Františka, se zde věnovali nejen obnově budovy, ale především duchovnímu životu a službě místní komunitě.
Dějinné okolnosti však brzy přinesly dramatické události. Roku 1611 se Rudolf II. ocitl v mocenském sporu se svým bratrem Matyášem a rozhodl se požádat o pomoc svého příbuzného, pasovského biskupa Leopolda Habsburského. Na jeho žádost bylo do Prahy vysláno pasovské vojsko, které však po příchodu začalo drancovat Malou Stranu a ohrožovalo i Staré Město. Rozhořčená pražská lůza, hledající odvetu vůči katolíkům, vtrhla 15. února 1611 do františkánského kláštera u Panny Marie Sněžné. Čtrnáct bratří zde podstoupilo mučednickou smrt, když se odmítli vzdát své víry.
Tento tragický čin se stal výrazným svědectvím víry a věrnosti Bohu. Jejich blahořečení proběhlo v říjnu 2012 a při této slavnostní události generální představený františkánského řádu P. José Rodríguez Carballo zdůraznil hlavní aspekty významu jejich oběti: „Byla to mezinárodní komunita, která byla blahořečena jako celek, a zároveň komunita, jež prokázala hlubokou víru v eucharistii, tak drahou svatému Františkovi.“
Čtrnáct pražských mučedníků nám připomíná, že svědectví věrnosti Kristu může vést až k nejvyšší oběti a vyzývá nás k odvaze žít podle evangelia.
Zdroj: Catholica