Britský pracovní tribunál tento týden rozhodl, že katolická zdravotní sestra byla nespravedlivě propuštěna britskou státní nemocnicí za to, že nosila na krku náhrdelníkem s křížkem. Tribunál v rozhodnutí zveřejněném 5. ledna uvedl, že zacházení nemocnice s Mary Onuoha bylo „přímo diskriminační“.
Foto: Sestra Mary Onuoha, Christian Concern
Nezisková evangelická právnická organizace s názvem Christian Concern ocenila tento verdikt jako „přelomové rozhodnutí“, které posiluje právní zásadu, že zaměstnavatelé nemohou diskriminovat zaměstnance za „rozumné projevy“ víry na pracovišti.
Onuoha byla nucena opustit svou práci divadelní zdravotnice Národní zdravotnické služby (NHS) v Croydonské univerzitní nemocnici v jižním Londýně v červnu 2020 po dvouletém boji se svými zaměstnavateli kvůli nošení křížku.
S pomocí právnické skupiny Christian Concern podala svůj případ k pracovnímu soudu.
Na slyšení v říjnu 2021 nemocnice argumentovala, že náhrdelník představoval riziko infekce. Tribunál poté dospěl k závěru, že riziko bylo „velmi nízké“. Tribunál dodal, že neexistuje „žádné přesvědčivé vysvětlení“, proč jsou náboženské pokrývky hlavy, jako hidžáby a turbany, podle kodexu oblékání povoleny, ale „náhrdelník s malým přívěskem náboženského významu nikoli“.
Právnická organizace Christian Concern uvedla: „Bylo udivující, že zkušená zdravotní sestra byla během pandemie nucena volit mezi svou vírou a povoláním, které miluje. Každý zaměstnavatel si nyní bude muset velmi dobře rozmyslet, než omezí nošení křížků na pracovišti. Může to udělat pouze na základě konkrétních a pádných důvodů z hlediska ochrany zdraví a bezpečnosti. Nestačí používat obecná označení jako ‚riziko infekce‘ nebo ‚zdraví a bezpečnost‘.“
Spojené království zaznamenalo již řadu případů, kdy zaměstnavatelé po svých zaměstnancech požadovali, aby odstranili nebo si zakryli své náhrdelníky s křížkem.
Evropský soud pro lidská práva v roce 2013 rozhodl ve prospěch koptské křesťanky Nadie Eweidy, kterou její zaměstnavatel British Airways požádal, aby zakryla svůj křížek z bílého zlata.
Soud však odmítl podpořit Shirley Chaplin, sestru, které její zaměstnavatel, nemocnice Royal Devon and Exeter NHS trust, nařídil, aby z důvodů ochrany zdraví a bezpečnosti přestala nosit svůj náhrdelník s křížkem, který v práci nosila již 30 let.
„Jsme potěšeni, že tribunál rozhodl v Maryin prospěch a v tomto případě dosáhl spravedlnosti. Shirley Chaplinové, která před 10 lety také bojovala za svou svobodu nosit náhrdelník s křížkem, bylo nyní také dáno za pravdu,“ řekla Andrea Williams z organizace Christian Concern.
Zdroj: Catholic News Agency