24. listopadu 2021 se nejen v České republice, ale také v mnoha zemích po celém světě, koná Červená středa, mezinárodní připomínka lidí pronásledovaných pro víru. Tato iniciativa se letos koná již počtvrté. Tradiční mezinárodní konference v pražském Karolinu se letos zúčastní také významní zahraniční řečníci, například Lord David Alton, člen britského parlamentu, nebo dominikán br. Olivier Poquillon z rehabilitační mise v iráckém Mosulu. Novinkou v pražském programu bude benefiční koncert na obnovu církevní budovy v Iráku.
Do letošního ročníku je dnešním dnem přihlášeno přes 100 kostelů, synagog, sborů a veřejných institucí. V podvečer 24. listopadu se načerveno nasvítí třeba kostel Povýšení sv. Kříže v Prostějově, evangelický kostel v Děčíně, kaple Nového Adalbertina v Hradci Králové, kostel svatého Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou, Nová Synagoga v Liberci nebo Pravoslavný kostelík v horách v Horní Lipové. V Praze bude nasvícen Černínský palác, Petřínská rozhledna, Rudolfinum, Karolinum, Mariánský sloup, Staronová synagoga nebo kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.
Kromě červeného nasvícení budov se po celé zemi konají setkání, modlitby, bohoslužby nebo přednášky. V rámci centrální akce v Praze se již tradičně uskuteční mezinárodní konference, kterou společně s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR organizuje Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. Na konferenci vystoupí například člen Parlamentu Velké Británie a duchovní otec Červené středy Lord David Alton, zvláštní zmocněnec pro antisemitismus OBSE a zástupce American Jewish Comittee rabín Andrew Baker, Marcela Szymanski z organizace Aid to the Church in Need (Církev v nouzi), vedoucí dominikánské rehabilitační mise v iráckém Mosulu br. Olivier Poquillon OP, zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro ochranu svobody vyznání Anna Záborská a také poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Konference se bude konat ve Vlasteneckém sále pražského Karolina od 13.00 hodin. V 18.00 hodin se následně ve Velké aule Karolina uskuteční tradiční židovsko-křesťanská modlitba, po které bude od 18.30 následovat průvod kolem červeně nasvícených budov na pražském Starém Městě. Jak konferenci, tak i společnou modlitbu bude možné sledovat živě přes facebookový kanál Červená středa.
V rámci Červené středy se bude letos poprvé konat v Lichtenštejnském paláci Hudební akademie múzických umění od 20.00 hodin také benefiční koncert, na němž zazní dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce.
Koncert bude živě přenášet TV Noe, která bude provozovat i živé dárcovské call centrum, ale darovat je možné z pohodlí domova přes dárcovské SMS i přispěním přímo na účet. Darovat na účel benefičního koncertu lze také již nyní jednoduše přes portál Darujme.cz.
Koncert pořádají organizátoři Červené středy ve spolupráci s Charitou Česká republika. Výtěžek půjde na obnovu misie při kostele Panny Marie s hodinami ve starobylém centru Mosulu. Opravu kostela podpořily již Spojené arabské emiráty a pod dohledem UNESCO se na ní společně podílejí místní křesťanští i muslimští pracovníci. Na obnovu ekonomického zázemí misie však finanční prostředky chybějí. V budově v těsném sousedství kostela dříve fungovaly obchody, jejichž výnos přispíval právě k financování každodenního provozu tamní dominikánské misie. Protože jsou ale nyní obchody zničené, misie nemá v místě žádné další potřebné prostředky na provoz.
Více informací k celému programu je k dispozici na novém webu www.cervenastreda.cz.
„Zpráva o náboženské svobodě ve světě“ pro rok 2021, kterou vypracovala mezinárodní katolická charita a papežská nadace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need, ACN), konstatuje, že náboženská svoboda se závažně porušuje ve třetině všech zemí světa. Podle této zprávy, která byla 20. dubna oficiálně představena v Římě a dalších městech po celém světě, nebylo v letech 2018 až 2020 toto základní právo respektováno v 62 ze 196 zemí světa (31,6 %). Právě proto na toto porušování práva na vyznání připomínáme dnes na Červenou středu.
Jak zpráva uvádí, ve 26 zemích lidé trpí pronásledováním a v 95 % z nich se ve sledovaném období situace ještě zhoršila. ve 42 zemích (21 %) může zřeknutí se náboženství nebo změna vyznání vést k závažným právním a společenským důsledkům, od ostrakizace ve vlastní rodině až po trest smrti. V zemích, kde dochází k závažnému porušování náboženské svobody, dnes žije přibližně 67 % světové populace, tedy přibližně 5,2 miliardy lidí, a patří sem i nejlidnatější státy, jako je Čína, Indie a Pákistán.
Co je to Červená středa?
Více než 60 % lidí na světě žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv – svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. Červená středa je mezinárodní iniciativa, jejíž smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem je rozsvícené červené světlo, které symbolizuje krev trpících pro víru. Lidé v tento den také zapalují svíčky nebo nasvěcují významné budovy červeným světlem.
Česká biskupská konference se tak společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR připojuje k iniciativě křesťanské organizace Aid to the Church in Need. Akce se koná na dalších místech ve světě – mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách. V České republice se iniciativa koná od roku 2018, kdy se zapojilo cca. 25 objektů, v roce 2019 to bylo už 80 institucí a v roce 2020 se i přes nepříznivou epidemiologickou situaci zúčastnilo přes 100 farností, sborů, obcí, veřejných institucí atd.