Jedinečnou výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile si budou moci od 15. října zájemci prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně zdarma.
Foto: Eva Spišáková, TS ČBK
Výstavu připravilo Diecézní konzervátorské centrum pražského arcibiskupství pod vedením Mgr. Vladimíra Kelnara ve spolupráci s Pražskou konzervatoří, Karlovou univerzitou, Metropolitní kapitulou, Správou Pražského hradu, Národní galerií v Praze, Národním muzeem a dalšími významnými církevními i státními institucemi a odborníky. Projekt se připravoval více než rok. Zahájení výstavy pozdržela covidová období a termíny restaurování mnohých výtvarných děl, která jsou k vystavení zapůjčena poprvé ve své historii.
Výstava svou koncepcí, výběrem exponátů a autorským kolektivem navazuje na dva předchozí projekty, věnované sv. Anežce české (2010) a sv. Václavovi (2011), zčásti i na moravský projekt Cyrilometodějský k výročí příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu (2013).
Výstava zahrnuje téměř dvě stovky exponátů z oborů malířství, sochařství, kresby, grafiky a z uměleckých řemesel zejména zlatnictví, ale i textilu a skla. Svými náměty představují svatou Ludmilu jako významnou a mnohovrstevnou osobnost, která se narodila velmoži Slaviborovi z kmene Pšovanů, jako první historicky doložená panovnice z počátku českých dějin se dala pokřtít, zasloužila se o rozvoj náboženství, kultury a celkové vzdělanosti národa.
V interpretaci výtvarných umělců různých období bývá vyobrazena v různých životních situacích: jak věrně doprovází svého manžela knížete Bořivoje, jemuž porodila budoucí knížata Spytihněva a Vratislava, jak přijímá křest z ruky velkomoravského arcibiskupa sv. Metoděje, jak se vroucně modlí k Bohu, jak při bohoslužbě přistupuje k oltáři, přijímá Eucharistii, uctívá Palladium země české, které podle legendy sama dala odlít z kovu roztavené pohanské modly. Vzdělání a náboženství symbolizuje kniha v jejích rukou a přítomnost jejího vnuka sv. Václava, kterého vychovala v křesťanské víře. Významně se zasadila o šíření křesťanství na českém území, což ve svých důsledcích posílilo vládu rodu Přemyslovců ve středověkých Čechách. Mnohá díla ilustrují zavraždění kněžny na jejím hradě Tetíně, s barvitým vyobrazením jejích vrahů, Tunny a Gommona. Hlavní mučednický atribut představuje Ludmilina palmová ratolest a šál, jímž byla uškrcena.
Výstava pomocí oltářních i žánrových obrazů z mnoha českých kostelů přibližuje návštěvníkům místa, která jsou spjata s Ludmiliným životem a posmrtnou úctou, na pozadí krajinomaleb se nejčastěji objevuje Tetín, Mělník nebo Pšovka. V podobě relikviáře arcibiskupa Bedřicha ze Schwarzenberga je představen Ludmilin hrob z kostela sv. Jiří, relikvie textilie z jejího hrobu připomínající originál Ludmilina pohřebního roucha, stříbrná gotická busta zhotovená na její lebku, podobně relikviářová ruka s pažní kostí, obojí z kláštera benediktinek na Pražském hradě, který se již ve středověku stal cílem poutníků.
Poprvé je vystaven domečkový relikviář z hlavního oltáře katedrály sv. Víta na Pražském hradě, vytvořený při dostavbě dómu v letech 1871-1873.
Některé významné exponáty:
Součástí výstavy bude tištěný průvodce výstavou a několik doprovodných programů, které si kladou za cíl návštěvníkům více přiblížit a k návštěvě inspirovat místa spjatá se životem a úctou k světici, jako je hrob sv. Ludmily v basilice sv. Jiří, Pražský hrad, Levý Hradec, Tetín, kostel sv. Ludmily v Praze – Vinohradech, Myslbekovo sousoší sv. Václava na pražském Václavském náměstí aj. Nemohou chybět ani poukazy na významná hudební díla k poctě světice, z nichž především je nutno uvést Oratorium sv. Ludmily, které v rámci oslav také zazní.
Výstava bude k vidění zdarma od 15. října až do 28. února příštího roku denně-mimo pondělí-od 9.00 do 18.00.
Zdroj: Apha