Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Přistupovat ke světu jako zodpovědní správci

Datum publikace30. 9. 2021, 9.00
TiskTisk

Papež František zaslal zvláštní poselství účastníkům akce parlamentního shromáždění Rady Evropy na vysoké úrovni, která pod názvem “Životní prostředí a lidská práva” probíhá dnes á ve Štrasburku v rámci připrav na listopadovou klimatickou konferenci v Glasgow.

V poselství se připomíná soustavná pozornost Svatého stolce věnovaná problematice klimatu a zdraví naší planety, která dostala výraz rovněž v encyklikce Laudato si´. Papež opakuje, že péče o společný dům je všeobecným principem, který se týká nejen věřících křesťanů, ale každého člověka dobré vůle.

“Není již čas na další vyčkávání, je třeba jednat, píše papež. - Každý nástroj, který respektuje lidská práva a principy demokracie a právního státu, jež jsou základními hodnotami Rady Evropy, se může ukázat užitečným v řešení této globální výzvy.” František zdůrazňuje, že všechny lidské bytosti přicházejí na svět se stejnou důstojností, a proto je úkolem společnosti usilovat o to, aby každý člověk mohl žít důstojně a měl příležitost ke svému celistvému rozvoji.

“Když se člověk považuje za pána vesmíru a nikoli za jeho zodpovědného správce, když přestává vnímat své skutečné místo ve vztahu ke světu, dochází k ospravedlnění veškerého plýtvání, jak  v oblasti životního prostředí tak i ve vztahu k lidem, a zachází s ostatními i s přírodou jako s pouhými předměty. Už staří říkali: 'Esse oportet ut vivas, non vivere ut edas' - 'Člověk musí jíst, aby žil, nikoli žít, aby jedl'. Člověk musí konzumovat, aby žil, nikoli žít, aby konzumoval. Především bychom nikdy neměli konzumovat bezuzdně, jako je tomu dnes. Každý musí užívat půdu v takovém rozsahu, jaký potřebuje ke své obživě,” zdůrazňuje papež František.

A jako již mnohokrát vybízí také na fóru parlamentního shromáždění Rady Evropy ke změně kurzu, k nové reflexi nad vztahem lidské bytosti k sobě samé, k druhým, ke společnosti, ke stvoření a k Bohu. Ekologická krize, která je slovy encykliky Laudato si´ “jedinou a složitou sociálně-enviromentální krizí” (srov. Laudato si´139), vybízí k interdisciplinárními dialogu na všech úrovních, ale také k přijetí individuální i kolektivní odpovědnosti. Když je mluva o právech, neměli bychom pomýšlet pouze na to, co si nárokujeme, nýbrž také na odpovědnost, kterou sami máme vůči budoucím generacím a světu, jenž chceme zanechat svým dětem – zdůraznil papež František.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou