Přinášíme podrobný program oslav 1 100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily.
Program oslav 1 100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily začíná ve čtvrtek 16. září v 17.00 v bazilice sv. Jiří na Pražském Hradě bohoslužbou ke cti světice. Hlavním celebrantem a slavnostním kazatelem bude J. Exc. Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Během bohoslužby bude k uctění vystavena lebka mučednice. Liturgii, kterou bude možné v přímém přenosu sledovat na TV NOE, svým zpěvem doprovodí Schola Gregoriana Pragensis.
Informace pro poutníky
Téhož dne se pak od 20.15 uskuteční ve svatovítské katedrále Oratorium sv. Ludmily od Antonína Dvořáka. Tento koncert je již vyprodán, je možné ho však sledovat od 20:15 v přímém přenosu na ČT Art. Více informací na: www.dvorakovapraha.cz.
Tento den – ve čtvrtek 16. září – se na pražském arcibiskupství veřejnost také seznámí s pravděpodobnou fyzickou podobou kněžny sv. Ludmily, jak se jí pokusil rekonstruovat mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie pod vedením celosvětově uznávaného specialisty na rekonstrukci obličeje Cícero Moraese.
V pátek 17. září mohou diváci TV NOE v přímém přenosu od 17.30 zhlédnout příjezd relikvie sv. Ludmily na Tetín. V 17:45 v kostele sv. Ludmily bude světící biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer za účasti biskupů předsedat svatoludmilským nešporám. Na konci nešpor vystoupí se společným prohlášením o česko-rakouském smíření olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner a vídeňský arcibiskup, papežský legát Christoph kardinál Schönborn.
Informace pro poutníky
Od 20.00 začíná na berounském náměstí koncert Má vlast od Bedřicha Smetany.
Letošní svatoludmilské oslavy vyvrcholí v sobotu 18. září v 11.00, kdy se v Tetíně uskuteční slavnostní mše svatá, hlavním celebrantem bude papežský legát, rodák ze Skalky u Litoměřic, kardinál Christoph Schönborn. Ten ke své účasti v Tetíně pro pražské arcibiskupství uvedl: „Jsem šťastný, že oslavím výročí sv. Ludmily, a to hned ze tří důvodů,“ říká český rodák kardinál Christoph Schönborn, a dodává: „Ludmila je branou do křesťanství pro naši vlast. Stojí na prahu nové éry, ve které se křesťanská víra stala formující silou ve společnosti. Evropa dodnes stále nese tento základ hodnot. Nesmíme ho ztratit.“ Podle vídeňského arcibiskupa ukazuje dále Ludmila sílu žen v měnící se společnosti. „Je příznačné, že na počátku křesťanské éry v Čechách a na Moravě byla žena. Skutečnost, že se stala obětí násilí, je připomínkou naší doby, ve které tolik žen trpí násilím.“ A konečně, upozorňuje kardinál Schönborn: „Svatá Ludmila je babička svatého Václava. Vychovala největšího vládce Čech. Prarodiče jsou dodnes často nositeli tradic a prostředníky víry v dalších generacích.“
Poutní bohoslužbu doprovodí Hudba Hradní stráže a Policie ČR pod vedením mistra plk. Jana Zástěry. Bohoslužbu je možné sledovat v přímém přenosu na ČT2.
Informace pro poutníky
Oslavy přemyslovské kněžny budou pokračovat i po výročí její mučednické smrti. Výstavu „Svatá Ludmila – kněžna lidu milá“ si bude moci veřejnost prohlédnout v Pálffyho paláci na Malé Straně od 15. října do 28. února příštího roku denně-mimo pondělí-od 9.00-18.00.
Legenda o Sv. Ludmile a Sv. Václavu. Loutkové vyprávění o tom, jak to bylo se svatou Ludmilou a kdo byl svatý Václav. Vypráví herečky Kateřina Tichá a Kateřina Tschornová.
Informace o propojení Svatoludmilské stezky se stezkou Cyrilometodějskou (CMS). Trasa povede napříč republikou, z Vranova u Brna na Levý Hradec a vyznačení bude probíhat již v letošním roce.
Klaunsko-mimické představení. Dialog dvou Angel-ek je sledem půvabně groteskních scén, v nichž herečka Vanda Hybnerová a tanečnice Lucia Kašiarová uplatňují svou pohybovou vynalézavost, osobní půvab i vtip.
Komunitní centrum sv. Ludmily
Moderuje Ladislav Pecka – zastupitel obce Tetín, jeskyňář, průvodce po tetínských kostelech
Cílem projektu je putování nejen po stopách sv. Ludmily, ale také po stopách Ludmiliných potomků rozesetých po mnoha regionech České republiky i po mnoha evropských a dokonce i mimoevropských zemích. Zúčastní se autor projektu Jan Drocár, který se dlouhodobě věnuje sestavování rodokmenů a nashromáždil mnoho poznatků o rodinách, v jejichž žilách koluje krev sv. Ludmily.
Pokus o intepretaci aktuálních nadějí a bolestí církve a světa očima středověké světice. Panelová diskuze dámského tria vynikajících křesťanských osobností a erudovaného historika a teologa.
Kostel sv. Kateřiny
Kostel sv. Ludmily
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Společná výstava malíře Jakuba Špaňhela a sochaře, řezbáře a grafika Jiřího Kobra.
Zdroj: www.apha.cz