Kompletní převzetí moci Talibanem má v Afghánistánu dopad na přítomnost katolických misionářů. Jezuité se rozhodli pozastavit své působení na území této země na dobu neurčitou. V Kábulu v současné době čekají na evakuaci dva indičtí jezuité: vedoucí mise v Afghánistánu P. Jerome Sequeira a P. Robert Rodrigues. V podobné situaci jsou i čtyři sestry Matky Terezy.
Foto: Vatican News
Předseda Konference jezuitských provincií zemí jižní Asie P. Stany D'Souza potvrdil, že oba zmínění jezuitští kněží jsou v pořádku a jsou ve stálém kontaktu se svými spolubratry. Z letiště v Kábulu P. Sequeira požádal o modlitby za sebe, za P. Rodriguese a za všechny, kteří prožívají tyto dramatické chvíle, a potvrdil, že situace je chaotická a vládne nejistota. A jsou podle něj namístě obavy, že Taliban může po obsazení všech klíčových postů státní správy vypracovat seznam organizací a osob, které si tzv. vezme na mušku. Na základně některých informací islamistické milice již začaly ode dveří ke dveřím identifikovat některé osoby.
Spolu s Misionářkami Lásky jsou jezuité v Afghánistánu přítomni od roku 2004, tři roky po tom, co Spojené státy odstavily od moci Taliban a dva roky po založení katolické mise v této zemi Janem Pavlem II. Jezuité zde pomáhají uprchlíkům a v oblasti vzdělávání. Vyškolily 6300 učitelů, kteří umožnili vzdělávání 25 tisícům chlapců a především mnoha dívkám, kterým předchozí režim Talibanu zakazoval chodit do školy. Byla to cenná, ale i velmi riskantní práce v zemi, kde válka nikdy neskončila.
S přibývajícími dramatickými zprávami z Afghánistánu rostou obavy i v církvi v sousedním Pákistánu. Kamiliánský kněz Mushtaq Anjum pro asijskou katolickou tiskovou agenturu UCA News uvedl, že návrat islamistické skupiny pravděpodobně povede ke zvýšení netolerance vůči náboženským menšinám v Pákistánu, a mohli by tak povzbudit pákistánské fundamentalistické síly, aby se pomstily za porážky z posledních dvou desetiletí: „Fundamentalismus se zvýší. Budou prosazovat své islamistické ražení v Pákistánu, a jak to v takových případech bývá, následky ponesou křesťané.“
Podobné obavy vyjadřují i aktivisté za lidská práva. P. Bonnie Mendes, bývalý výkonný tajemník Národní komise pro spravedlnost a mír v rámci Pákistánské biskupské konference, se však domnívá, že dění v Afghánistánu by nemělo ovlivnit situaci v pákistánské církvi, která byla vždy v hledáčku islamistů, protože je považována za prozápadní. „Mnozí lidé si tu myslí, že udeří Ameriku, když udeří křesťany,“ řekl pákistánský kněz pro agenturu UCA News.
Zdroj: Vatican News, slovenská sekce