Reprezentativní publikaci věnovanou osobnosti kardinála Miloslava Vlka vydal při příležitosti 30. výročí jeho intronizace pražským arcibiskupem Ústav pro studium totalitních režimů. Slavnostní prezentace knihy se 17. června uskutečnila v sále kardinála Berana v pražském arcibiskupském paláci.
Foto: Monika Klimentová
Objemná kniha kolektivu autorů soustředěných kolem Vladimíry Vaníčkové obsahuje desítky reflexí a vzpomínek osobností, které měly příležitost s kardinálem Miloslavem Vlkem blíže spolupracovat. Nalezneme mezi nimi i zamyšlení obou současných generálních vikářů pražské arcidiecéze – biskupa Mons. Zdenka Wasserbauera a Mons. Jana Balíka. Úvodní slovo pak napsal nástupce kardinála Vlka na svatovojtěšském stolci kardinál Dominik Duka. „Objemný sborník výpovědí a vzpomínek o mém předchůdci, zesnulém kardinálu Miloslavu Vlkovi, svědčí nejen o významu této osobnosti církevního života po pádu komunistické diktatury v listopadu 1989, ale také o neuvěřitelné obětavosti a pracovitosti pražského arcibiskupa a primase českého,“ píše mj. kardinál Dominik Duka. A k osobnosti kardinála Vlka dodává: „Bezesporu nemůže nikdo pochybovat, že byl vůdčí osobností. Položil základy jak nově vzniklé biskupské konferenci, tak i velkému reorganizačnímu projektu náboženského života pražské arcidiecéze, díky kterému mohla arcidiecéze prosperovat po celých prvních pětadvacet let nejen v oblasti duchovního života, ale i ve sféře administrativní a ekonomické.“
Mezi dalšími pamětníky nalezneme např. i bývalé velvyslance ČR ve Vatikánu Františka X. Halase a Pavla Vošalíka či blízké kardinálovy spolupracovníky Jaroslava Šturmu či Hanu Pohořalou. V neposlední řadě se svými reflexemi na knize podíleli i zástupci jiných církví a náboženských společností, jako např. tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.
Téměř 650ti stránkovou publikaci doplňuje na 200 mnohdy zcela neznámých fotografií ze života Miloslava kardinála Vlka.
Zdroj: AP