Zhruba tři desítky studentů Církevní střední zdravotnické školy v Brně nyní pracují v několika nemocnicích. Zapojili se tak do boje s koronavirovou pandemií. Jiní studenti nastoupili v nemocnici ve Vizovicích.
„Reagovali na povolání do služby vydané jednotlivými kraji. Většina z nich už ale pomáhala jako dobrovolníci ještě před obdržením pracovního příkazu,“ informovala Karola Lucie Kuczynská, učitelka a řeholní sestra kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka pod ochranou Svaté rodiny.
„Jsem moc vděčná, že se mohu podílet na užitečné pomoci v tak nelehké situaci, jakou v současné době naše země prožívá. Jdeme do toho, protože chceme pomoct, i když tím na sebe bereme riziko, že se nakazíme my i naši blízcí,“ svěřila se studentka třetího ročníku ošetřovatelského oboru Anna Škvařilová. Mladá dívka v současné době pomáhá v odběrovém středisku s odebíráním vzorků od pacientů s podezřením na nákazu covid-19 v Městské nemocnici v Čáslavi.
Studenti pracují také v léčebně dlouhodobě nemocných, která je součástí Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Pandemie zde výrazně zkomplikovala situaci, protože se v karanténě ocitlo mnoho zdravotníků. „Za nouzového stavu, kdy je nedostatek personálu, jsme opravdu hodně vytížení. Klienti v této části nemocnice navíc patří mezi nejohroženější populaci v České republice,“ uvedla Darina Dohnálková ze čtvrtého ročníku oboru zdravotnický asistent.
Práce na tomto oddělení jí není cizí, protože zde pomáhá již druhým rokem. „Máme dobrou průpravu ze školy i praxe. Víme, jak používat ochranné pomůcky, a poradíme si i s běžnými výkony, takže to pro nás není nic nového,“ dodala Darina Dohnálková. „Jsem na naše studentky a studenty moc hrdý! Rozhodli se sami pomoct tam, kde se nikdo z nás nechce ocitnout,“ připomněl ředitel školy David Kasan.
Zdravotní sestry shání i Nemocnice sv. Kříže v Praze na Žižkově, kterou vlastní Milosrdné sestry sv. Kříže a další katolická organizace. Nedostatek personálu postihl také provoz v Nemocnici Milosrdných bratří ve Vizovicích – a nemůže za to jen koronavirus, jímž zde dosud onemocnělo čtrnáct pracovnic. „Koncem října cestou do práce při tragické automobilové nehodě uhořely dvě naše zdravotní sestry, velmi oblíbené a zkušené. Toto neštěstí poznamenalo celý kolektiv,“ říká ředitelka církevní nemocnice Zdeňka Vlčková.
Řešit situaci jim nyní pomáhají studenti, které pro ně sehnal krajský úřad ve Zlíně, a také brigádníci. Díky nim se podle ředitelky daří udržet nemocnici v chodu bez zásadních omezení. To největší, zákaz návštěv, se nemocnice snaží pacientům zmírnit umožněním telefonického kontaktu s jejich blízkými. A alespoň na dálku se jim snaží suplovat také omezení v oblasti duchovní péče. „Mše svaté teď v nemocnici neprobíhají, ale pacienti je mohou sledovat na pokojích ve vysílání televize Noe,“ zakončuje ředitelka.
(lef, gra)
Více lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne.
V neděli 15. listopadu si církev připomíná Světový den chudých. Koronavirová krize znamená pro miliony lidí na světě mj. pád do ještě větší chudoby. A týká se to i Česka.
Je to už 31 let od pádu komunistického režimu a osvobození církví z jeho tenat. Přesto jsme dosud nevytěžili vše, co nabízel život katolických křesťanů v podzemní ilegalitě 70. a 80. let.
Jak rozeznat ty filmy, které jen „zabijí čas“, a ty, které nás obohatí?
Řád slaví devět století od svého založení. Jak žije a působí v České republice společenství založené v roce 1121?