Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
Do projektu 'náš společný domov' se může zapojit kdokoliv - rodiny, společenství nebo jednotlivci. „Projekt nám pomáhá obejmout tento svět v duchu a v myšlenkách encykliky papeže Františka Laudato Si´,“ říká ve videopozvánce pomocný brněnský biskup Mons. Pavel Konzbul. Vedoucí Diecézního katechetického centra ThLic. Tomáš Koumal považuje za velkou výhodu projektu to, že se dá realizovat i v těchto dnech, kdy nemůžeme do kostela, mezi přátele nebo do kulturních či sportovních zařízení. Projekt nabízí k plnění úkoly, které se týkají našeho vztahu k druhým lidem, k přírodě i k samotnému Stvořiteli.
Jak se účastníci zapojí?
Nejdříve si vytisknou plán projektu a seznam úkolů. Obojí najdou na webu Diecézního katechetického centra brněnského biskupství
Odměnou jim bude nejen dobrý pocit z toho, že udělali něco pěkného pro sebe, pro své bližní a pro tento svět. Když své snažení fotograficky zdokumentují, budou mít i naději na nějakou malou věcnou odměnu nebo na to, že se jejich fotografie stane součástí plánované výstavy v brněnské katedrále.
K projektu jsou založeny i facebookové stránky Náš společný domov, kde budou organizátoři postupně publikovat různé podněty a zajímavosti, které s tématem souvisí.
„Věřím, že už přečtení úkolů vás aspoň trochu nadchne a že se rozhodnete zapojit,“ píše nejen svým farníkům Tomáš Koumal. I když doba trvání projektu je poměrně dlouhá, úkoly nejsou náročné a barevný „plán projektu“, který si dá rodina doma na viditelné místo, bude výzvy projektu stále připomínat. Organizátoři si přejí, aby projekt přinesl jeho účastníkům a hlavně rodinám také radost a zážitek společenství.