Na podzim si připomeneme již 400 let od bitvy na Bílé hoře. U této příležitosti proběhne řada aktivit, které organizuje ČBK, ERC, FŽO společně s městskou částí Praha 6 a dalšími organizacemi.
Obrázek: předběžná vizualizace Kříže smíření
18. září 2020 přivítá Praha tisíce vojáků z celé Evropy, kteří se 19. a 20. září 2020 utkají v historické akci - rekonstrukci bitvy, která se před 400 lety v Praze odehrála. Představí se jezdci na koních, bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely z děl. Letos premiérově nebude chybět ani velký historický průvod, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec v Břevnově. Akci organizuje Občanské sdružení Bílá hora 1620 za podpory městské části Praha 6 ve spolupráci s magistrátem hl. m. Prahy.
Rekonstrukce bitvy, která tradičně probíhá o víkendu v polovině září, ale nebude jedinou připomínkou historického milníku našich dějin. Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví, Federace židovských obcí a předběžně též Česko-německý fond budoucnosti chystají v den výročí 8. listopadu přímo v místě bitvy ekumenickou bohoslužbu a umístění Kříže smíření. Autorem tohoto díla je bratr Abraham Fischer z benediktinského opatství v Meschede (v blízkosti Dortmundu), který je mimo jiné také autorem plastiky 'Christuskreuz', který byl vytvořen pro Ekumenickou bohoslužbu v Hilsdesheimu v březnu 2017 - v roce výročí reformace. A byl použit později i na evangelickém Kirchentagu. Kříž bude vyroben z kombinace velmi stabilních materiálů vhodných pro venkovní instalaci – z Corten oceli a z modře barveného titanu.
Ekumenická Komise pro církevní dějiny 17. století připravuje také konferenci o významu Bílé hory v českých dějinách, která proběhne 13. října 2020. Jde opět o společnou aktivitu Ekumenické rady církví a České biskupské konference, která proběhne formou přednášek a panelových diskuzí k roli Bílé hory při utváření české národní a konfesní identity.