Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Červená středa: Tisíce památek světa se rozsvítí červeně jako výzva k náboženské svobodě

Datum publikace22. 11. 2019, 14.00
TiskTisk

Ve středu 27. listopadu 2019 si budou lidé po celém světě připomínat všechny, kdo jsou pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Stane se tak v rámci iniciativy Červená středa (#RedWednesday). Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V ČR akci organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR.

Foto: Tomáš Ježek / ČaV

„Na konci listopadu si připomeneme Červenou středu, což je den, kdy se vyjadřuje solidarita s lidmi pronásledovanými pro svoji víru. Co se týče křesťanů, tak na mnoha místech naší planety nemohou požívat plnou náboženskou svobodu. Jsou země, kde jsou pronásledováni a perzekuováni, v některých případech jde opravdu o život. V Saudské Arábii nemohou křesťané navenek projevit svoji víru ani znamením kříže, v Egyptě zase přišlo mnoho věřících o svůj život při atentátech,“ řekl pomocný biskup pražský Václav Malý.

V ČR se k Červené středě (#RedWednesday) přihlásilo dosud téměř 40 farností, křesťanských sborů a dalších institucí, mezi nimi např. Mahenovo divadlo v Brně nebo Ministerstvo zahraničí ČR. „Svobodu vyznání vnímám jako základní právo každé lidské bytosti, jako záruku respektu k rozmanitosti. Proto ji musíme chránit. Naopak porušování svobody vyznání představuje indikátor násilí a konfliktů,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ve světě se Červená středa (#RedWednesday) připomíná zejména ve Velké Británii, kde tato iniciativa vznikla v roce 2016 z popudu papežské nadace Aid to the Church in Need (ACN International). Z dalších evropských zemí se k iniciativě připojily církve a náboženské společnosti v Německu, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku, Nizozemí, Irsku, Portugalsku a Maďarsku. Dále se bude iniciativa konat v USA, Kanadě, Austrálii a na Filipínách.

Červené středě předchází tzv. Červený týden, který začal 20. listopadu a jeho akce se v průběhu týdne konají na čtyřech kontinentech – počínaje Austrálií, kde se rozsvítí sedm katedrál včetně těch v Sydney a Melbourne. Iniciativa vyvrcholí ve středu 27. listopadu, kdy se na připomínku Červené středy připojí také tisíce budov v Londýně, Amsterdamu, Lisabonu, Praze nebo Washingtonu a dalších městech.

Katedrály, kostely a další veřejné budovy v 15 zemích se proto rozsvítí červeně, aby daly zaznít silnému hlasu na podporu všech, kdo jsou vystaveni diskriminaci a nemohou svobodně mluvit, a tak vzhlížejí ke svým bratřím a sestrám v Kristu, aby oni mluvili za ně,“ uvedla Marcela Szymanski z ACN International.

Ve Velké Británii se červeně rozsvítí 120 budov včetně 13 katedrál. Na Filipínách se zapojí více než 2050 farních kostelů v 68 diecézích. Letos poprvé iniciativa doputuje také do Budapešti, kde se rudou barvou rozzáří Széchenyiho řetězový most a také socha svatého Gerarda – prvního maďarského mučedníka.

V předcházejících letech se k iniciativě připojilo například římské Koloseum, Westminsterské opatství v Londýně, socha Krista Spasitele v Riu de Janeiru, chrám Sagrada Família v Barceloně a řada dalších významných památek.

V prostředí, kde jsou vystaveni násilí, pronásledování a diskriminaci a kde se jim brání svobodně praktikovat vlastní víru, žije po celém světě přes 300 milionů křesťanů. Zprávu o jejich pronásledování zveřejňuje organizace ACN International každé dva roky, naposledy letos v říjnu pod názvem Pronásledovaní a zapomenutí?.

Více informací o programu a o tom, jak se lze zapojit, naleznete na www.cervenastreda.cz a www.facebook.com/cervenastreda

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou