Ve středu 27. listopadu 2019 si budou lidé po celém světě připomínat všechny, kdo jsou pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Stane se tak v rámci iniciativy Červená středa (#RedWednesday). Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V ČR akci organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR.
Foto: Tomáš Ježek / ČaV
„Na konci listopadu si připomeneme Červenou středu, což je den, kdy se vyjadřuje solidarita s lidmi pronásledovanými pro svoji víru. Co se týče křesťanů, tak na mnoha místech naší planety nemohou požívat plnou náboženskou svobodu. Jsou země, kde jsou pronásledováni a perzekuováni, v některých případech jde opravdu o život. V Saudské Arábii nemohou křesťané navenek projevit svoji víru ani znamením kříže, v Egyptě zase přišlo mnoho věřících o svůj život při atentátech,“ řekl pomocný biskup pražský Václav Malý.
V ČR se k Červené středě (#RedWednesday) přihlásilo dosud téměř 40 farností, křesťanských sborů a dalších institucí, mezi nimi např. Mahenovo divadlo v Brně nebo Ministerstvo zahraničí ČR. „Svobodu vyznání vnímám jako základní právo každé lidské bytosti, jako záruku respektu k rozmanitosti. Proto ji musíme chránit. Naopak porušování svobody vyznání představuje indikátor násilí a konfliktů,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Ve světě se Červená středa (#RedWednesday) připomíná zejména ve Velké Británii, kde tato iniciativa vznikla v roce 2016 z popudu papežské nadace Aid to the Church in Need (ACN International). Z dalších evropských zemí se k iniciativě připojily církve a náboženské společnosti v Německu, Rakousku, Slovensku, Švýcarsku, Nizozemí, Irsku, Portugalsku a Maďarsku. Dále se bude iniciativa konat v USA, Kanadě, Austrálii a na Filipínách.
Červené středě předchází tzv. Červený týden, který začal 20. listopadu a jeho akce se v průběhu týdne konají na čtyřech kontinentech – počínaje Austrálií, kde se rozsvítí sedm katedrál včetně těch v Sydney a Melbourne. Iniciativa vyvrcholí ve středu 27. listopadu, kdy se na připomínku Červené středy připojí také tisíce budov v Londýně, Amsterdamu, Lisabonu, Praze nebo Washingtonu a dalších městech.
„Katedrály, kostely a další veřejné budovy v 15 zemích se proto rozsvítí červeně, aby daly zaznít silnému hlasu na podporu všech, kdo jsou vystaveni diskriminaci a nemohou svobodně mluvit, a tak vzhlížejí ke svým bratřím a sestrám v Kristu, aby oni mluvili za ně,“ uvedla Marcela Szymanski z ACN International.
Ve Velké Británii se červeně rozsvítí 120 budov včetně 13 katedrál. Na Filipínách se zapojí více než 2050 farních kostelů v 68 diecézích. Letos poprvé iniciativa doputuje také do Budapešti, kde se rudou barvou rozzáří Széchenyiho řetězový most a také socha svatého Gerarda – prvního maďarského mučedníka.
V předcházejících letech se k iniciativě připojilo například římské Koloseum, Westminsterské opatství v Londýně, socha Krista Spasitele v Riu de Janeiru, chrám Sagrada Família v Barceloně a řada dalších významných památek.
V prostředí, kde jsou vystaveni násilí, pronásledování a diskriminaci a kde se jim brání svobodně praktikovat vlastní víru, žije po celém světě přes 300 milionů křesťanů. Zprávu o jejich pronásledování zveřejňuje organizace ACN International každé dva roky, naposledy letos v říjnu pod názvem „Pronásledovaní a zapomenutí?“.
Více informací o programu a o tom, jak se lze zapojit, naleznete na www.cervenastreda.cz a www.facebook.com/cervenastreda.