Modleme se za oběti násilí z řad křesťanů Etiopské pravoslavné církve Tewahedo.
Foto: Pixabay
Papež František po své promluvě dne 3. listopadu 2019 důrazně prosil: „Jsem zarmoucen násilím, jehož oběťmi je 78 křesťanů Etiopské pravoslavné církve Tewahedo. Vyjadřuji svoji blízkost této církvi a jejímu patriarchovi, drahému bratrovi, Abuna Matthiasovi, a prosím vás o modlitbu za oběti násilí v této zemi.“
Etiopská pravoslavná církev Tewahedo patří k tzv. předchalcedonským církvím, protože nepřijali učení Chalcedonského koncilu (451). Odvolávají se na učení sv. Cyrila Alexandrijského o jediné vtělené přirozenosti Božího Slova. Tento postoj byl v 5. stol. důvodem k přerušení společenství s církví římské říše (Západořímské i Východořímské). Dnes se má mezi teology za to, že spor vznikl kvůli rozdílným formulacím, a ne kvůli rozdílné podstatě víry v Krista. Spiritualita křesťanů Etiopské církve je mimořádně bohatá. V jejich tradici nalezneme také výrazný rys přesvědčení o přináležitosti Etiopanů k vyvolenému národu přes pokrevní vazbu s Davidovým domem, a tedy s Mesiášem, skrze Menelika, syna Šalomouna a královny ze Sáby. Toto vědomí se v náboženské praxi projevuje některými prvky typickými pro Izraelity.
Předpokládá se, že v Etiopii je na 40% křesťanů z celkového počtu obyvatelstva. V regionu Oromia došlo k násilí, při kterém zahynulo více než 60 křesťanů. Etiopský atlet Haile Gebrselassie pro stanici BBC řekl, že k těmto incidentům došlo v důsledku falešných zpráv rozšířených na facebooku. A tak se spolu s papežem modleme jak za oběti násilí, tak za ty, kdo neumějí rozlišit nebezpečí v komunikaci, a tak se rovněž stávají obětí falešných zpráv.
(Autor: Pavel Ambros SJ)