Modleme se za biskupskou synodu o Amazonii, aby byla prožita v bratrském společenství a poddajnosti Duchu Svatému, který ukazuje cesty, jak dosvědčovat evangelium.
Foto: Tiskové středisko Svatého stolce
Amazonský region se rozléhá na více než 7,5 milionech čtverečních kilometrů a zasahuje do 9 států, které zastupuje sedm biskupských konferencí. Žije zde 34 milionů obyvatel, z toho více než tři miliony tvoří původní domorodci, kteří se člení do 390 etnik.
Panamazonská synoda má čtyři rozměry: pastorační, kulturní, sociální a ekologický. Biskup José Luis Azcona vysvětluje, že když Svatý otec mluví o evangelizaci, neznamená to manažerský souhrn úkolů, projektů, pastoračních plánů, inkulturačních a ekologických teorií. Amazonie podle slov tohoto misionáře žízní po Duchu Svatém a po Božím slovu.
V tomto kontextu citujme slova z homilie papeže Františka ze mše svaté, kterou zahájil synodu:
„Přistupujme k amazonské realitě s pastoračním srdcem, s očima učedníků a misionářů, protože láska Ducha Svatého nás ponouká k hlásání Ježíše Krista. Zároveň přistupujme k amazonským národům doslova ‚po špičkách‘, s respektem k jejich dějinám, kulturám a stylu ‚dobrého života‘ v etymologickém a nikoli sociologickém smyslu. Hrozí nám, že budeme nabízet čistě pragmatická opatření, ačkoli se po nás naopak žádá, abychom pozorně zkoumali tyto národy a měli schopnost obdivu, pomáhající myslet paradigmatickým způsobem. Ježíš nepřinesl na zem podvečerní vánek, nýbrž oheň. Bůh nám nedal ducha bojácnosti, ale síly, lásky a rozvážnosti (2Tim 1,7). Pavel klade rozvážnost do protikladu k bojácnosti. Co je tedy tato rozvážnost Ducha? Rozvážnost není nerozhodnost, ale ctnost pastýře, který dovede rozlišovat, aby moudře sloužil, a je vnímavý k novosti Ducha. On, který činí všechny věci novými, ať nám daruje svoji smělou rozvážnost, inspiruje naši synodu pro obnovu církve v Amazonii, aby nezhasnul oheň misijního poslání: oživit dar, přijmout smělou rozvážnost Ducha ve věrnosti jeho novosti. Děkuji Bohu, že někteří z bratří jsou mučedníky, kteří v životě okusili kříž mučednictví. Hlásat evangelium znamená milovat až k mučednictví. Drazí bratři, hleďme společně na Ukřižovaného Ježíše, na jeho Srdce pro nás probodené. Tam začněme, protože tam pramení dar, který nás zrodil; tam odtud byl seslán Duch, který oživuje (srv. Jan 19,30).“
(Autor: Pavel Ambros SJ)