Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
Foto: Paul Haring / Catholic News Service
List adresovaný „Putujícímu Božímu lidu v Německu“, ve kterém František apeluje na jednotu německých katolíků s všeobecnou církví, se zakládá na iniciativě představitelů tří hlavních vatikánských úřadů. Podle časopisu „Herder Korrespondenz“, který se odvolává na tři nezávislé římské zdroje, o papežovu reakci na kontroverzní „synodální cestu“ požádali společně kardinálové Luis Ladaria SJ (prefekt Kongregace pro nauku víry), Marc Ouellet (prefekt Kongregace pro biskupy) a Pietro Parolin (státní sekretář Svatého stolce). Papež František požádal o konzultaci rovněž německého kardinála Waltera Kaspera.
„Herder Korrespondenz“ uvádí, že tři jmenovaní kardinálové se sešli na pracovní schůzce letos v květnu. Setkání inicioval kardinál Ouellet znepokojený zprávami apoštolského nuncia v Německu o přípravách tzv. „synodální cesty“, v jejímž rámci se chtějí němečtí biskpové spolu s Centrálním výborem německých katolíků zabývat otázkami jako je kněžství žen, možnost zrušení celibátu a změna katolické sexuální etiky.
Podle „Herder Korrespondenz“ pracovní skupina vybrala prefekta kongregace pro nauku víry, kardinála Ladariu, aby představil papeži projekt příslušného listu německým biskupům. Potvrdilo to rovněž tiskové středisko Svatého stolce. František po konzultaci obsahu listu s kardinálem Kasperem adresoval nakonec dokument všem německým katolíkům.
V rozhovoru pro „Herder Korrespondenz“ kardinál Walter Kasper vyjádřil údiv nad tím, jak někteří němečtí biskupové na tento papežský list zareagovali. „V Německu byl sice přijat s velkým uznáním, ale následně jej odložili stranou a nadále pokračují po svém. Bez obnovy víry však všechny, dokonce i dobře promyšlené strukturální reformy vyzní do prázdna,“ uvedl kardinál Kasper a dodal, že František postavil do centra pozornosti evangelizaci a pokračuje tak v linii všech pontifikátů počínaje Pavlem VI. „Klameme sami sebe pokud tvrdíme, že novou radost z víry je možné probudit pouhými strukturálními reformami. Nakonec mohou vést k novému, ještě hlubšímu zklamání,“ řekl kardinál Kasper.
Na začátku září v listu adresovaném předsedovi německého episkopátu kardinál Marc Ouellet potvrdil znepokojení Vatikánu nad vývojem situace v německé místní církvi a přiložil list Papežské rady pro právnické texty. V dokumentu se konstatuje, že plány německých biskupů porušují kanonické normy a směřují ke změně všeobecných norem a učení církve. Předseda německého episkopátu kardinál Marx prefektovi Kongregace pro biskupy odepsal, že německá „synodální cesta je proces sui generis“ a její usnesení nemají být čtena ve světle kanonického práva. „Doufáme, že výsledky formování veřejného mínění v naší zemi budou nápomocné rovněž celé všeobecné církvi a jiným episkopátům,“ napsal kardinál Marx.
(Zdroj: Vatican News)