Zemřel Jean Vanier, zakladatel hnutí Archa

Datum publikace7. 5. 2019, 12.30

Ve věku 90 let zemřel v noci na dnešek Jean Vanier, zakladatel hnutí Archa, který celý svůj život věnoval přinášení naděje trpícím lidem.

Jean Vanier se narodil v kanadské rodině v Ženevě 10. září 1928. V mládí absolvoval námořní akademii a sloužil jako důstojník britského a kanadského námořnictva. Od roku 1950 se věnoval studiu filozofie na univerzitě v Torontu, kde pak krátce vyučoval.

Zlom v jeho životě nastal v roce 1964, kdy opustil univerzitu a odešel do Francie, aby založil malou komunitu, v níž by sdílel každodenní život s dvěma mentálně postiženými.

„Během těch několika prvních měsíců jsem se hodně naučil. Začal jsem objevovat, kolik bolesti se skrývá v srdci Raphaëla, Philippa a tolika jejich bratří a sester. Vnímal jsem, jak moc jsou jejich srdce zlomena odmítáním, opuštěností a nedostatkem respektu. Zároveň jsem poustupně odkrýval i něco z krásy a něhy skryté v jejich srdci, schopnosti vytvářet společenství. Začal jsem vnímat, jak mě život s nimi může proměnit ne tím, že se ve mně probudí a rozvine inteligence a schopnost vést druhé, ale tím, že se probudí vlastnosti mého srdce, dítě, jež se ve mně skrývá,“ uvedl Jean Vanier ve svých vzpomínkách o vzniku komunity Archa (L´Arche), která se věnuje postiženým lidem a která brzy získala další následovníky, mezi nimi např. i spisovatele Henri Nouwena.

Komunita se rozrostla po celém světě a dnes má na 150 odnoží. V České republice patří do mezinárodní Federace komunit Archa dvě české organizace poskytující službu chráněného bydlení lidem s mentálním postižením. Jedná se o neziskové organizace Benediktus z.s. v Chotěboři a Villu Vallila, z.ú. v Červeném Újezdě u Votic, které byly od svého založení inspirovány myšlenkami Jeana Vaniera.

Vedle zmíněné sítě komunit pro nositele postižení byl v roce 1971 také spoluzakladatelem ekumenického hnutí Víra a Světlo (Foi et Lumiere), které vzniklo z touhy pomoci lidem s mentálním postižením a jejich rodinám nalézt své místo v církvi a ve společnosti.

V roce 2014 se Jean Vanier setkal také s papežem Františkem a o dva roky později Svatý otec navštívil v rámci „Pátků milosrdenství“ jednu z filiálních komunit archy „Chicco“ na římském předměstí Ciampino.

Jean Vanier byl členem papežské rady pro laiky a v roce 2015 obdržel Templetonovu cenu. Je autorem mnoha knih, např. Jako muže a ženu je stvořilKaždý člověk je dílem spásyCesta k lidství či Krása lidskosti, která je jeho životopisným portrétem.

Jean Vanier zemřel 7. května 2019 v Paříži a dle informace vatikánského mluvčího Alessandra Gisottiho se papež František za něho a za celou komunitu Archa modlí.

(Zdroj: Vatican News, Krása lidskosti)

Autor článku: Radka Blajdová