Na Svatopetrském náměstí se k tradičnímu vánočnímu poselství Urbi et Orbi sešlo 50 000 věřících z celého světa. Papež František vyjádřil své přání bratrství, bratrství mezi lidmi všech národů a kultur, mezi lidmi rozdílných názorů a různých náboženstvích. Před závěrečným požehnáním Městu a světu papež připomněl několik zemí světa, kde je potřeba míru a smíření, vzpomněl především na křesťany, kteří oslavují Vánoce v nepřátelském prostředí a vyjádřil naději, aby všechny menšiny mohly žít v náboženské svobodě.
Foto: Tiskové středisko Svatého stolce
Poselství papeže Františka „Městu a světu“, které zaznělo z balkónu baziliky sv. Petra na Slavnost narození Páně, přinášíme v plném znění:
Drazí bratři a sestry,
Vám, věřící Říma, vám, poutníci, a vám všem, kteří jste s námi spojeni v různých částech světa, opakuji radostnou zprávu z Betléma: „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem, v kterých má Bůh zalíbení“ (Lk 2,14).
Jako pastýři, kteří přispěchali k jeskyni nejdříve, žasneme nad znamením, které nám dal Bůh: „Děťátko položené v jeslích“ (Lk 2,12). Potichu poklekáme a klaníme se.
A co nám říká ono Dítě, které se pro nás narodilo z Panny Marie? Co je univerzálním poselstvím Vánoc? Říká nám, že Bůh je dobrý Otec a my všichni jsme bratři.
Tato pravda je základem křesťanského vidění lidstva. Bez bratrství, kterým nás obdaroval Ježíš Kristus, jsou naše snahy o spravedlivější svět krátkodeché a ty nejlepší projekty riskují, že se stanou strukturami, postrádajícími duši.
Proto je moje vánoční přání přáním bratrství!
Bratrství mezi lidmi všech národů a kultur.
Bratrství mezi lidmi odlišných idejí, ale schopných brát na sebe ohled a naslouchat druhým.
Bratrství mezi lidmi různých náboženství. Ježíš přišel zjevit tvář Boha všem, kdo ho hledají.
Boží tvář je konkrétní lidská tvář. Nikoli tvář anděla, nýbrž člověka, narozeného v určité době a na určitém místě. Takto nám Boží Syn svým vtělením ukazuje, že spása vede skrze lásku, přívětivost a ohleduplnost k tomuto našemu ubohému člověčenství, které všichni sdílíme v obrovské etnické, jazykové a kulturní rozmanitosti, ale všichni jsme bratři v lidství!
Potom naše odlišnosti nepředstavují škodu nebo nebezpečí, jsou bohatstvím. Pro výtvarného umělce, který chce vytvořit mozaiku, je lépe, aby měl k dispozici kamínky mnoha barev než jen několika!
Učí nás tomu rodinná zkušenost: jako bratři a sestry se vzájemně lišíme a někdy se neshodneme, ale pojí nás nerozlučitelný svazek, a rodičovská láska nám pomáhá, abychom se měli rádi. Totéž platí pro lidskou rodinu. Tady je však Bůh „rodičem“, základem a silou našeho bratrství.
Kéž nám tyto Vánoce umožní znovu objevit bratrské svazky, které nás pojí jako lidské bytosti a sjednocují všechny národy. Ať je Izraelcům a Palestincům dáno znovu navázat dialog a vydat se cestou míru, který ukončí konflikt, který déle než sedmdesát let drásá zemi, kterou si vyvolil Pán, aby ukázal svoji tvář lásky.
Dítě Ježíš ať umožní milované a trýzněné Sýrii po dlouhých letech války obnovit bratrství. Mezinárodní společenství ať se rozhodným způsobem přičiní o politické řešení, které odstraní rozdělení a stranické zájmy, aby se syrský lid, zejména ti, kdo museli opustit svoji zemi a hledat útočiště jinde, mohl vrátit k pokojnému životu ve svojí vlasti.
Myslím na Jemen s nadějí, že příměří zprostředkované mezinárodním společenstvím konečně přinese úlevu mnoha dětem a obyvatelům sužovaným válkou a hladem.
Myslím dále na Afriku, kde jsou z milionů lidí uprchlíci a běženci a potřebují humanitární pomoc a potravinové zajištění. Božské Dítě, Král pokoje, ať umlčí zbraně a dá vzejít novému jitru bratrství na celém kontinentu, požehná snahám těch, kdo se zasazují o smíření na politické a sociální rovině.
Vánoce ať upevní bratrské svazky, které pojí Korejský poloostrov, aby pokračoval na cestě započatého sbližování a dosáhnul sdílených řešení, jež zajistí rozvoj a blahobyt všem.
Ať tento požehnaný čas umožní Venezuele nalézt opět svornost, aby všechny společenské složky bratrsky spolupracovaly na rozvoji země a při poskytování pomoci těm nejslabším vrstvám obyvatelstva.
Narozený Pán ať přinese úlevu milované Ukrajině, která dychtí po znovunabytí trvalého míru, jehož příchod se opožďuje. Jedině mír, který respektuje práva každého národa, může tuto zemi zotavit z utrpení, které doznala, a obnovit důstojné životní podmínky jejích občanů. Jsem nablízku křesťanským komunitám onoho regionu a modlím se, aby udržovaly bratrské a přátelské vztahy.
Kéž obyvatelé Nikaraguy objeví před Dítětem Ježíšem, že jsou bratři, aby nepřevážila rozdělení a nesvornosti, ale všichni se snažili usnadnit smíření a společně vytvářeli budoucnost svojí země.
Rád bych připomenul, že národy, které trpí ideologickými, kulturními a ekonomickými útlaky, jsou svědky toho, jak je drásána jejich svoboda a identita, trpí hladem i nedostatkem školského a zdravotnického systému.
Zvláštní myšlenka patří našim bratřím a sestrám, kteří oslavují Narození Páně v obtížných, ne-li nepřátelských situacích, zejména tam, kde je křesťanská komunita menšinou, někdy zranitelnou nebo nezohledněnou. Pán ať jim a všem menšinám daruje život v míru, aby zakusili uznání svých práv, zejména náboženské svobody.
Maličké a prochlazené Dítě v jeslích, nad nímž rozjímáme, ať ochraňuje všechny děti na zemi i každého zranitelného, bezbranného a odhozeného člověka. Kéž všichni obdržíme pokoj a útěchu ze Spasitelova narození, pocítíme, že jsme milováni jediným nebeským Otcem, sejdeme se a žijeme jako bratři!
(Zdroj: Vatican News)