Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kdo je prodlouženou rukou papeže za hranicemi Vatikánu?

Datum publikace18. 11. 2018, 14.15
TiskTisk

Nový apoštolský nuncius Mons. Charles Daniel Balvo přiletí do Prahy již příští týden, ve čtvrtek 22. listopadu, aby se ujal svého úřadu, do kterého ho jmenoval papež František. Kdo je nunciem, co jeho role obnáší, jaké jsou jeho úkoly a kdo byli předchůdci Mons. Balva v České republice se dozvíte níže.

Kdo je nuncius?

Slovo nuncius pochází z latinského nuntius, což znamená posel. V současném pojetí této služby je papežský nuncius reprezentantem Svatého stolce, který je akreditován v hostující zemi jako velvyslanec a udržuje zde oficiální styky se Svatým stolcem. Nuncius je dnes zpravidla vysílán jen do zemí, které se řídí usnesením Vídeňského kongresu z roku 1815, podle něhož se papežský vyslanec stává tradičně a automaticky i doyenem diplomatického sboru, tj. plní funkci čestného mluvčího a „prvního mezi rovnými“ v rámci společenství velvyslanců. Požívá tedy stejné pozice jako velvyslanci jiných států, včetně diplomatické imunity.

Kdo se může stát nunciem?

Úřad nuncia zastávají římskokatoličtí duchovní, většinou titulární biskupové, tj. ti, kteří nespravují konkrétní diecézi, ale jsou jmenováni do nějaké již jen formálně existující diecéze, většinou z prvokřesťanských dob. Pro jejich misi je jim propůjčena hodnost arcibiskupa.

Co je úkolem nuncia?

Hlavním úkolem nuncia je rozvíjení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a danou zemí, do které je vyslán. Kromě toho vykonává v místní církvi také další funkce dle kanonického práva a informuje Svatý stolec o situaci v zemi a stavu lokální církve.

Mezi jeho další úkoly patří pomoc a rady místním biskupům a jejich biskupské konferenci, aniž by tím ale zasahoval a narušoval jejich legitimní autoritu a pravomoc.

Další povinností nuncia je jeho role při vybírání kandidátů biskupského úřadu. Navrhuje Kongregaci pro biskupy trojici vhodných kandidátů, z nichž pak papež vybere nového biskupa. Dále podle příslušných církevních předpisů zabezpečuje informativní proces výběru nových biskupů.

Od nového zástupce Vatikánu v Česku se bude také očekávat, že začne vybírat kandidáty na možného nástupce kardinála Duky v pozici pražského arcibiskupa. Nuncius by měl papeži poskytnout několik návrhů možných kandidátů, o nichž získá informace v místě působení, poslední slovo bude mít Vatikán.

Kde nuncius sídlí?

Sídlem nuncia je nunciatura. V současné době nunciové působí v cca 186 zemích světa, v dalších zemích je Vatikán zastoupen skrze apoštolské delegáty, kteří na rozdíl od nunciů nemají diplomatický status.

Od roku 1929 sídlí Apoštolská nunciatura v Dietrichsteinském paláci ve Voršilské ulici č. 140/12 na Novém Městě v Praze 1. Při jedné ze svých návštěv na pražské nunciatuře nocoval i papež sv. Jan Pavel II. nebo Benedikt XVI. v roce 2009.

Nunciové v ČR

  • Giovanni Coppa (1990-1993 nunciem v Československu, 1993-2001 nunciem v ČR)

Pocházel ze severoitalského města Alba. V roce 1953 byl povolán k práci v Apoštolském kancléřství, odkud byl roku 1958 převelen do Státního sekretariátu Apoštolského stolce. Zúčastnil se také druhého vatikánského koncilu jako expertní překladatel a redaktor dokumentů. V roce 1980 ho papež sv. Jan Pavel II. jmenoval biskupem a v roce 1990 se stal posledním apoštolským nunciem v Československu a zároveň o tři roky později prvním apoštolským nunciem v České republice a na Slovensku (1993–1994). Po návratu z ČR byl v roce 2001 jmenován kanovníkem baziliky sv. Petra ve Vatikánu a poté konzultorem státního sekretariátu. V roce 2007 ho papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem. Zemřel v roce 2016.

  • Erwin Josef Ender (2001-2003 nunciem v ČR)

Pochází ze slezského Steingrundu, který se dnes nachází na území Polska. Po studiu teologie a získání doktorátu pracoval na státním sekretariátě. Papež sv. Jan Pavel II. jej v roce 1990 vysvětil na titulárního arcibiskupa numidské Germanie. Nejdříve působil jako apoštolský delegát v afrických zemích, nejprve v Súdánu a posléze v Somálsku. V roce 1997 byl jmenován apoštolským nunciem pro pobaltské státy (Litvu, Lotyšsko, Estonsko) a vzápětí i apoštolským administrátorem Estonska. Dále byl jmenován apoštolským nunciem v České republice a vrcholem jeho kariéry bylo pověření apoštolským nunciem v Německu. V současné době je v důchodu. 

  • Diego Causero (2004-2011 nunciem v ČR)

Pochází ze severoitalského městečka Moimacco. Po studii teologie a liturgiky začal působit na Papežské církevní akademii. V roce 1973 vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a pracoval postupně na nunciaturách v Nigérii, Španělsku, Sýrii a Austrálii a dále byl vyslancem Svatého stolce u OSN v Ženevě. V roce 1992 byl papežem sv. Janem Pavlem II. jmenován titulárním arcibiskupem z Mety a apoštolským nunciem v Čadu a od 1993 se jeho pověření rozšířilo o úřady nuncia ve Středoafrické republice a v Republice Kongo. V tomto roce přijal od papeže sv. Jana Pavla II. biskupské svěcení a byl jmenován apoštolským nunciem v Sýrii. V roce 2001 byl jmenován titulárním arcibiskupem gradským. Apoštolským nunciem pro Českou republiku byl v letech 2004-2011. Po ukončení svého působení v naší zemi byl jmenován apoštolským nunciem ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, kde působil až do roku 2015.

  • Giuseppe Leanza (2011-2018 nunciem v ČR)

Pochází ze sicilského města Cesarò. Vystudoval Papežskou církevní akademii v Římě, na níž se připravují ke službě diplomaté Svatého stolce a představitelé Státního sekretariátu papežské kurie. Po získání doktorátu kanonického práva v roce 1972 vstoupil do vatikánských diplomatických služeb a sloužil na nunciaturách v Paraguayi, Ugandě a Spojených státech amerických a v sekci pro vztahy se státy Státního sekretariátu papežské kurie. V roce 1990 byl jmenován papežem sv. Janem Pavlem II. titulárním arcibiskupem lilibejským a současně apoštolským nunciem na Haiti. Poté působil jako pronuncius v Malawi a současně apoštolský nuncius v sousední Zambii. Následně byl ustanoven apoštolským nunciem v Bosně a Hercegovině a rovněž ve Slovinsku a Makedonii. Dále působil jako apoštolský nuncius v Bulharsku a Irsku. Apoštolským nunciem pro Českou republiku byl jmenovám papežem Benediktem XVI. jmenoval v roce 2011. Funkci opustil v roce 2018 kvůli dovršení limitního věku 75 let. Při té příležitosti mu prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád T. G. Masaryka.

  • Charles Daniel Balvo (od 2018 nunciem v ČR)

Pochází ze severoamerického Brooklynu. Po studiu kanonického práva vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil postupně v diplomatických zastupitelstvech Svatého stolce v Ghaně, Ekvádoru, Chile, v České republice, Jordánsku a na Litvě. V roce 2005 byl jmenován apoštolským nunciem na Novém Zélandu, Cookových ostrovech, ostrově Fidži, Marshallových ostrovech, Kiribati, ve Federativních státech Mikronésie, Nauru, Palau, na ostrově Samoa, Tongu a Vanuatu a apoštolským delegátem Oceánie. V roce 2013 byl jmenován apoštolským nunciem v Keni a stálým pozorovatelem Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a pro lidská sídla (UN-Habitat) a poté apoštolským nunciem v Súdánu. Do funkce apoštolského nuncia v ČR byl jmenován papežem Františkem 21. září 2018.

(Zdroj: Wikipedie, Christnet, ČTK)

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou