Na neděli 18. listopadu připadá letos Den Bible, který se tradičně slaví týden před Slavností Ježíše Krista Krále. Záměrem je podpořit šíření Bible v našich zemích a proto v tento den probíhá v katolických kostelích sbírka. Níže najdete různé tipy, jak si Den Bible připomenout; ve farnosti, při výuce náboženství nebo doma v rodině.
Foto: Vojtěch Pospíšil / Člověk a Víra
Sbírka na podporu biblického apoštolátu
České katolické biblické dílo je pastorační instituce založená v roce 1993 Českou biskupskou konferencí a jejím úkolem je především pomáhat lidem lépe porozumět Písmu svatému. Kromě jiného pořádá úvody do práce s Biblí ve farnostech, biblické duchovní obnovy a biblické kurzy pro všechny věkové kategorie, a to ve všech českých i moravských diecézích.
Posláním České biblické společnosti je vydávat Český ekumenický překlad Bible (ČEP) v různých formátech a provedeních. Dále vydává křesťanskou literaturu pro dospělé a děti, poskytuje vydavatelskou službu církvím a získává prostředky na podporu šíření Bible. Jednou z posledních novinek vydanou ke 100. výročí založení Československa je Česko-slovenská Bible.
Aby bylo možné reagovat na aktuální požadavky v biblického apoštolátu, je potřeba pomoci věřících. Proto se v kostelech se na Den Bible koná sbírka na podporu biblického apoštolátu. Podle rozhodnutí České biskupské konference náleží 25 % výnosu této sbírky Českému katolickému biblickému dílu a 75 % České biblické společnosti.
K četbě Písma svatého povbzuje také kardinál Dominik Duka, jehož dopis, který se bude číst ve všech kostelích 33. neděli v mezidobí, tj. 18. listopadu na Den Bible, najdete v příloze.
Různé tipy, jak si připomenout Den Bible ve farnosti, v hodině náboženství nebo v rodině, najdete na stránkách Českého katolického biblického díla:
Ke slavení ve farnosti může patřit:
- biblicky zaměřená homilie
- ukázková biblická hodina
- přednáška pozvaného hosta
- biblický růženec – společná modlitba s využitím powerpointu
- vývěska s biblickou tématikou
- biblicky zaměřené odpoledne pro rodiny
- promítání filmu s biblickou tématikou
- biblická výstava (reálie, historie, chutě, vůně)
- výstava různých vydání Bible, které mají farníci doma nebo které jsou ve farním archívu
- opisování Bible (její části) v kostele, v rodinách
- čtení Bible - např. střídat se při čtení celého Nového zákona, nebo uspořádat Noc Žalmů (Čte se všech 150 žalmů a zabere to cca 8 hodin.), Noc s apoštoly víry (Čte se 15 apoštolských listů sv. Pavla, sv. Petra, sv. Jakuba a na List Židům a zabere to cca 7 hodin.) atd.
Ke slavení Dne Bible v rodině může patřit:
- Důkladná příprava na nedělní biblické texty
- Po celý týden číst denně úryvek z Bible
- Společná modlitba růžence
- Rozhovor nad Písmem
K připomínce v hodině náboženství nebo rodině můžete využít biblické hry:
- Activity Bible Hru hrají minimálně dvě družstva o minimálně 2 členech. Muže hrát i více družstev, v každém muže být až 6 členů. Pro každé družstvo je jedna figurka. Jeden z družstva hodí kostkou a posune figurku na dané pole. Jeden z hráčů vytáhne kartu popisuje/kreslí/předvádí zadaný pojem ve snaze ho co nejsrozumitelněji přiblížit svému družstvu. Družstvo nahlas říká vše, o čem se domnívá, že by mohlo odpovídat hádanému pojmu. Předvádějící nesmí na výkřiky reagovat. Čas na uhádnutí je 2 minuty. Pokud družstvo pojem neuhádne, hraje další družstvo a v dalším kole neháže kostkou, ale jen popisuje nový pojem z nové karty. Cílem hry je dostat se co nejdříve od startu do cíle.
- Město, jméno ... Jedná se o známou hru v „biblické úpravě'. Moderátor připraví kartičky s tabulkou a vepíše do nich MĚSTO / JMÉNO / HORA-ŘEKA / ZVÍŘE /…/ BODY. Jeden hráč nahlas řekne A, pak v duchu odříkává abecedu. Druhý hráč řekne STOP. První hráč oznámí písmeno, ke kterému došel, např. J a všichni začnou co nejrychleji vypisovat slova v tabulce začínající vybraným písmenem, která se vyskytují v Bibli.
- Kdo je kdo Moderátor připraví kartičky se jmény libovolné biblické postavy (nebo vyrobí čelenky z papíru) a nalepí je účastníkům na čelo (hráč neví, co má napsáno na čele). Účastníci se potkají ve skupině a vedou mezi sebou rozhovor, kdy se pomocí uzavřených otázek (na které se odpovídá ANO / NE / NEVÍM) snaží dovtípit, kterou biblickou postavu mají napsanou na čele.
- Popletená písmenka Moderátor napíše na tabuli nebo na lístečky slova, ve kterých jsou přeházená písmenka. Účastníci se snaží co nejdříve popletená písmenka správně poskládat.
Příklad: ŠEŽIJ / BROH / HARBÁMA / DĚLAN / TAPOPO / KÁSAL / TASEREDO /
Správné znění: JEŽÍŠ / HROB / ABRAHÁM / ANDĚL / POTOPA / LÁSKA / DESATERO /
(Zdroj: České katolické biblické dílo)
Autor článku: Radka Blajdová