Vatikán zveřejnil poselství Svatého otce k Světovému dni modliteb za péči o stvoření. Papež František v něm vyzdvihnul vodu jako jeden z nejcennějších přírodních zdrojů a zdůraznil, že přístup k pitné vodě považuje za základní lidské právo. Tento výroční den modliteb slaví katolická církev 1. září ve společenství s pravoslavnými bratřími a sestrami a za účasti dalších křesťanských církví a komunit.
(Foto: Ben Robinson / CC BY 2.0)
Svatý otec ve svém poselství zdůraznil, že voda představuje pro lidstvo vzácný přírodní zdroj a „přístup k pitné vodě je základní a univerzální lidské právo vzhledem ke skutečnosti, že je zcela nezbytná pro lidské přežití a jako taková je podmínkou ostatních lidských práv“. Dodal, že přístup k pitné vodě je pro mnoho lidí stále obtížný či přímo nemožný.
Dále se zmínil o nezastupitelné roli vody v procesu stvoření a vývoje lidstva. Podle něj právě přesně z tohoto důvodu je „péče o vodní zdroje jednou z nejnaléhavějších potřeb“. Pokračoval, že z toho vyplývá velká důležitost „společných projektů a konkrétních gest, která poukáží na to, že nelze akceptovat žádnou privatizaci přírodních vodních zdrojů, která zároveň omezí právo lidí na přístup k tomuto zdroji“.
Ve svém poselství se také zamyslel nad fenoménem vody z křesťanské perspektivy. Ta je podle něj zdrojem, který „představuje základní prvek očištění a života“ a zmínil, že „Ježíš v čase svého působení slíbil vodu všem žíznícím“.
Dále uvedl, že „péče o moře a oceány, které mají pro lidstvo nevyčíslitelnou cenu, představuje dnes setrvalou povinnost a opravdovou výzvu“. Proto nemůžeme dovolit, aby „naše moře a oceány byly znečištěné nekonečnou záplavou plastů“. Musíme se modlit, jako by vše záleželo na Boží prozřetelnosti, a pracovat, jako by vše záleželo na nás, vzkázal papež František.
Svatý otec pak vyzval všechny vlivné lídry k prozíravému přístupu v oblasti ochrany životního prostředí, která podle něj představuje velmi citlivou otázku dnešní doby, zejména v návaznosti na problém migrace a klimatických změn.
Papež František pak ve svém poselství sdělil, že se modlí za všechny, kteří pečují o moře a oceány, ať už přímo jako ochránci životního prostředí nebo tvůrci mezinárodní legislativy na jejich ochranu.
V závěru pak vyjádřil naději, že křesťanská společenství a vůbec mladí lidé budou pomáhat, aby mohl být každý účasten ve využívání těchto nepostradatelných přírodních zdrojů, které nám daroval Stvořitel.
(Zdroj: Vatican News)