Dnes si církev připomíná památku sv. Ignáce, duchovního otce a spoluzakladatele Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů), jednoho z největších křesťanských mystiků. Heslem nově založeného řádu bylo: „Omnia ad maiorem Dei gloriam.' neboli „Vše pro větší slávu Boží.' Vstoupit do řádu jezuitů se rozhodl i papež František, který dnes na svém twitterovém účtu vyzval, abychom se stejně jako sv. Ignác nechali Pánem podmanit a dali se do služby blízkým.
„Nechme se jako sv. Ignác z Loyoly podmanit Pánem Ježíšem a pod Jeho vedením se dejme do služby blízkým,“ je vzkaz, který dnes na památku sv. Ignáce zveřejnil papež František na svém twitterovém účtu. Na otázku, proč sám papež František se stal jezuitou, uvedl, že kvůli misijnímu zaměření řádu, společenství a disciplíně.
Sv. Ignác, který žil ve Španělsku v první polovině 16. století, pochází z urozené baskicské rodiny a vedl v mládí rozmařilý život rytíře až do okamžiku svého obrácení. To následovalo vážnému zranění a rekonvalescenci, při které si začal krátit čas četbou o Ježíši Kristu a životopisů svatých.
Již v této době započal se sérii meditací, jejichž smyslem bylo očistit a pročistit mysl i ducha a z kterých se vyvinula metoda duchovních cvičení – exercicií. Tyto Iganciánské exercicie trvají čtyři týdny, ve kterých jejich účastník prochází jednotlivými etapami duchovního života od očištění a uspořádání života až po sjednocení v lásce s vzorem a předobrazem každého křesťana, Ježíšem Kristem. Více najdete na stránkách českých jezuitů. Na webu exercicie.cz je pak nabídka konkrétních duchovních cvičení.
Po teologických studiích v Paříži založil Ignác se svými šesti společníky v roce 1534 řád jezuitů s úmyslem vést sociální a misionářskou činnost v Jeruzalémě, nebo jít tam, kam je papež pošle. V roce 1540 byl řád schválen papežem a Ignác byl zvolen do jeho čela. Hlavním heslem řádu bylo: „Omnia ad maiorem Dei gloriam.' neboli „Vše pro větší slávu Boží.' Ignác dal Tovaryšstvu jasné regule, stanovil hlavní cíle a povinnosti řádu, které byly označeny za povinné a svaté.
(Zdroj: SIR, Wikipedia, KNA)